Rewelacyjnie zachowany wrak ze Stambułu

Doskonale zachowany wrak statku handlowego z IV-V w. n.e. odkryli tureccy archeolodzy w pozostałościach starożytnego portu w dzielnicy Yenikapi w dzisiejszym Stambule.

Rekonstrukcja starożytnego Konstantynopola. Badany od siedmiu lat Port Teodozjusza to ta wielka przystań doskonale widoczna z lewej strony

Turecka anglojęzyczna gazeta Today’s Zaman, która podała informację o odkryciu, twierdzi, że jest to najlepiej zachowany wrak na świecie. Niestety, twierdzenia tego nie popiera na razie żadne porządne zdjęcie, ale ma ono mocne podstawy. W mule starożytnego portu archeolodzy znaleźli już bowiem 35 starożytnych i wczesnośredniowiecznych wraków, z których wiele zachowało się znakomicie. Tym razem jednak wrak miał się zachować wyjątkowo dobrze jak na to stanowisko.

Wrak ma 15-16 m długości i 6 m szerokości. Badacze natrafili na niego w maju tego roku. Statek prawdopodobnie zatonął podczas sztormu. Zachował się we wspaniałym stanie, gdyż najpewniej bardzo szybko w całości pokrył go muł.

Jak twierdzą Turcy, to jedyny na świecie statek odkryty z nienaruszonym ładunkiem. W dziesiątkach ułożonych na pokładzie amfor (ich zdjęcie możecie zobaczyć w Today’s Zaman) archeolodzy znaleźli mające 1500 lat ryby, migdały, orzechy ziemne i laskowe, oliwki, nasiona melona i brzoskwinie.

Wrak znajduje się 4-5 m poniżej poziomu morza. Tureccy archeolodzy oceniają, ze jego całkowite odsłonięcie zajmie jeszcze dwa miesiące.

Wiek wraku naukowcy ocenili w oparciu o znalezione brązowe gwoździe, których używano od IV-V w. n.e. Wcześniej korzystano z drewnianych

Na pozostałości portu starożytnego Konstantynopola badacze natrafili w 2004 r. podczas prac związanych z budową tunelu kolejowego mającego połączyć europejską i azjatycką część Turcji. Od tego czasu nieprzerwanie trwają tam wykopaliska, w których uczestniczy około 300 archeologów i robotników.

Przez ten czas do ewidencji trafiło 40 tys. przeróżnych zabytków (m.in. sandały, kaganki, grzebienie, kotwice, liny), kolejne 150 tys. jest badane, a ilość fragmentów odkrytej ceramiki sięga już blisko miliona. Naukowcy odsłonili też pozostałości wielu dawnych budowli: kaplicy, bramy miejskiej i murów obronnych z czasów rzymskich, studni, czy mola.

Najstarsze znaleziska na stanowisku to ludzkie szkielety sprzed 8500 lat. Oprócz nich badacze znaleźli szczątki około 150 osób, głównie z okresu bizantyjskiego.

W antyku port nosił nazwę Przystań Eleuteriusza i należał do najważniejszych w Konstantynopolu. Był też zwany Portem Teodozjusza, na cześć ostatniego cesarza zjednoczonego Imperium Rzymskiego.

Badania w Yenikapi to jedne z najbardziej niesamowitych wykopalisk archeologicznych w historii. Nigdy dotąd nie odkryto tak wielu wraków w jednym miejscu, a przecież oprócz nich badacze mają jeszcze tysiące innych zabytków, często unikatowych. Odkryte w Yenikapi zabytki przez dziesiątki lat będą nam ujawniać mnóstwo informacji o Konstantynopolu i żegludze sprzed 900-1500 lat.

Galeria zdjęć prezentująca niektóre zabytki z Yenikapi. Jest tam kilka świetnie zachowanych wraków. Odkryta teraz jednostka ma być w jeszcze lepszym stanie.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...