Naukowcy badają, dlaczego wilgotnieją mury katedry we Fromborku

Naukowcy badają, dlaczego mury katedry we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie) wilgotnieją i w jaki sposób uchronić świątynię przed zniszczeniem. Zespół archeologów, geologów i historyków do połowy września będzie pracować nad tym, jak uratować archikatedrę.

Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Holger Weinandt

Archikatedra we Fromborku, położona na Wzgórzu Katedralnym nad Zalewem Wiślanym jest jedną z najpiękniejszych świątyń gotyckich na Warmii i Mazurach. W niej znajduje się grób najsłynniejszego z warmińskich kanoników, astronoma, lekarza i ekonomisty Mikołaja Kopernika.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń, na jakie narażona jest od lat archikatedra, są zawilgocone mury. Stale obecna wilgoć i przesiąkanie murów może bowiem prowadzić do degradacji obiektu. Zespół archeologów, geologów i historyków próbuje dociec, co jest przyczyną zawilgocenia ścian.

Jak powiedział PAP w piątek dr Daniel Gazda z Archeologicznej Misji Pomezańsko-Bałtyckiej archeolodzy dokonali 5 wykopów wokół świątyni by znaleźć przyczyny podsiąkania murów. „Chcemy zbadać stopień zawilgocenia fundamentów, głębokość, na jakiej dochodzi do przesiąków murów. Zawilgocenie jest tak duże, że po przyłożeniu ręki do muru pozostaje ona mokra a na specjalnym urządzeniu rejestrującym wilgotność ścian brakuje skali”- wyjaśnił archeolog.

Podkreślił, że tak duże zawilgocenie murów świątyni, które jest niebezpieczne dla trwałości obiektu jest spowodowane ingerencją człowieka. Chodzi o m.in. prace, jakie wykonywano wokół katedry po II wojnie światowej np. usypywano wysoko ziemię na zewnątrz przykrywając ściany świątyni, wykonywano także prace podziemne, które spowodowały podmoknięcie murów kościoła.

Przy okazji badań murów i przeprowadzania podkopów archeolodzy natrafili we Fromborku na dwa ciekawe znaleziska. Jak podał dr Gazda na zewnątrz świątyni odkryto schody prowadzące do krypty, gdzie chowani byli kanoników warmińskich. Natomiast od strony północnej kościoła natrafiono na pozostałości budynku gospodarczo-magazynowego z XIX wieku. Niewykluczone, że ten budynek został postawiony w miejscu, gdzie w XIV wieku stał kapitularz, czyli sala posiedzeń gdzie zbierała się kapituła warmińska.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 5,33 na 6)
Loading...
Tags: