Groby z czasów II wojny światowej odkryto w Wągrowcu

W trakcie prac archeologicznych, poprzedzających budowę parkingu w Wągrowcu, odkryto groby żołnierzy niemieckich i cywilnych ofiar II wojny światowej. Wykopaliska objęły fragment dawnego cmentarza ewangelickiego. Znaleziono 13 pochówków mieszkańców Wągrowca wyznania ewangelickiego, zmarłych w latach 30 i 40-tych XX wieku.

Natrafiono również na groby 21 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. Pochowano ich w trapezowatych drewnianych trumnach, na których zachowały się jeszcze miejscami ślady farby.

– Liczne ślady interwencji chirurgicznych w postaci amputacji kończyn dolnych, trepanacji czaszek, wskazują, że żołnierze ci zmarli w wągrowieckim szpitalu wojskowym – wyjaśnia archeolog Marcin Krzepkowski. Każdy ze zmarłych posiadał nieśmiertelnik, dzięki czemu możliwe będzie ich zidentyfikowanie.

W trakcie prac odkryto również 3 groby zbiorowe. Jeden z nich to wtórny pochówek zawierający wymieszane i niekompletne szczątki 14 osób.

– Prawdopodobnie przeniesiono w to miejsce szczątki z jakiegoś grobu zbiorowego o nieustalonej już dziś lokalizacji. Wśród kości odkryliśmy liczne niemieckie guziki wojskowe, fragmenty skórzanych szelek, pasków, butów wojskowych i resztki mundurów. Co ciekawe, w grobie tym odkopano też, zapewne zdobyczne, gumowe buty z moskiewskiej fabryki „Krasnyj Bogatyr” – wylicza Krzepkowski.

Drugi z grobów zbiorowych krył szczątki 3 osób, również żołnierzy niemieckich o czym świadczą liczne guziki wojskowe. Zapewne zwłoki wrzucono do dołu już po wyzwoleniu Wągrowca.

W kolejnym grobie zbiorowym znaleziono trzy szkielety wraz z resztkami odzieży cywilnej. Przy jednym ze zmarłych, na wysokości kręgów szyjnych, odsłonięto trzy złote monety 10-markowe z 1898 i 1901 roku, przy drugim, nad miednicą, złoty pierścionek z oczkiem.

– Prawdopodobnie w grobie spoczywały zwłoki cywilów niemieckich którzy, w mroźnym styczniu 1945 roku, próbowali uciec przed szybko postępującą Armią Czerwoną. Nietypowa lokalizacja monet może wskazywać, że w obawie przed spodziewaną rewizją ukryto je w ubraniu – być może zaszyto w kołnierzu – uważa Krzepkowski.

Szczątki 13 mieszkańców miasta wyznania ewangelickiego złożono we wspólnej mogile w pobliżu lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Ich miejsce spoczynku zostanie niebawem upamiętnione stosowną tablicą.

Szkielety żołnierzy niemieckich wraz z nieśmiertelnikami, a także 3 cywilnych ofiar II wojny światowej zostaną przekazane Fundacji Pamięć i pochowane w kwaterze żołnierzy niemieckich w Glinnej koło Szczecina, bądź na poznańskim Miłostowie.

Badania prowadzone były przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorką Mos Maiorum przy współpracy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu i Marcina Krzepkowskiego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Oryginalny tekst ze zdjęciami.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 3,50 na 6)
Loading...