Starożytny żel do włosów

Starożytni Egipcjanie dbali o wygląd swoich fryzur. Badania włosów 18 mumii wykazały, że używali do ich układania opartej na tłuszczu substancji.

Toaleta damy. Malowidło z egipskiego grobowca sprzed około 3400 lat

Najstarsza mumia, z której pochodziły włosy, miała 3500 lat, ale większość była o 1200 lat młodsza i pochodziła z oazy Dakhleh. Mumie należały do osób obu płci zmarłych w wieku od 4 do 58 lat. Były to zarówno mumie naturalne (powstałe wyłącznie w wyniku działania gorącego pustynnego klimatu), jak i powstałe w wyniku poddania zmarłego procesowi mumifikacji.

Badania wykazały, że na włosach połowy mumii były resztki tłustej substancji, która składała się z długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu palmitynowego i stearynowego.

Zdaniem badaczy są to pozostałości odpowiednika współczesnych żeli do włosów, którego dokładnego składu nie udało się niestety na razie poznać. Wiadomo, że do utrwalania fryzur peruk Egipcjanie stosowali pszczeli wosk. Jednak zdaniem kierującej badaniami Natalie McCreesh z uniwersytetu w Manchesterze jest mało prawdopodobne, by używano go do prawdziwych włosów, gdyż jest bardzo trudny do zmycia. Naukowcy będą jednak prowadzić dalsze badania mające na celu poznanie składu substancji.

Wyniki dotychczasowych analiz wskazują, że ów starożytny „żel” był stosowany nie tylko do utrwalenia fryzury mumii, ale korzystali z niego również żywi. Ślady substancji były bowiem także na włosach naturalnych mumii. Wiadomo również, że substancję używali przedstawiciele obu płci.

Badania wykazały również, że we włosach osób, których ciała poddano procesowi mumifikacji, nie ma śladów substancji używanych do mumifikacji ciała, co oznacza, że najpewniej włosy celowo przed nimi chroniono.

Wyniki badań ukazały się w Journal of Archaeological Science.

McCreesh, N. C., Gize, A. P. & David, A. R. (2011), Ancient Egyptian hair gel: New insight into ancient Egyptian mummification procedures through chemical analysis, Journal of Archaeological Science, doi:10.1016/j.jas.2011.08.004

O badaniach napisało również Nature.

Nie jest to pierwszy przypadek znalezienia przez naukowców dowodów na takie utrwalanie fryzur w bardzo odległych czasach. Pozostałości żelu znaleziono także na włosach odkrytej w 2003 r. naturalnej mumii z irlandzkiego torfowiska, którą nazwano Człowiekiem z Clonycavan. Składał się on z olejów roślinnych i żywicy sosnowej. Dzięki tej substancji jego fryzura przypominała fryzury Irokezów. Więcej o tej mumii napisałem niedawno w tekście Ciało z irlandzkiego torfowiska to złożony w ofierze król?

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,40 na 6)
Loading...