Kolejna krwawa ofiara z Peru

Szczątki 12 dzieci i 20 lam znaleźli peruwiańscy archeolodzy w nadmorskiej wydmie w Huanchaquito niedaleko ruin miasta Chan Chan, które było swego czasu jedną z najwspanialszych metropolii Ameryki i stolicą imperium Chimu.

Zdaniem badaczy nie ma wątpliwości, że zachowane w dobrym stanie szczątki to pozostałości makabrycznej ofiary z ludzi, do której doszło jakieś 800-600 lat temu. Dzieci były skrępowane, a w pochówkach nie ma żadnych darów grobowych.

Takie ofiary mogły być złożone np. w związku ze śmiercią bądź narodzinami władcy (postępowali w ten sposób Inkowie), w celu wpłynięcia na zjawiska pogodowe, albo zapobieżenia klęsce głodu.

Na podstawie 3 News i hiszpańskiej depeszy AFP (dali zdjęcie).

Dzieci były często zabijane przez dawnych mieszkańców Peru w celu przebłagania bogów. Uchodziły bowiem za czyste istoty i najcenniejsze, co można było ofiarować. Wiemy, że Inkowie celowo zwiększali wartość tego daru dosłownie tucząc dzieci dobrym jedzeniem przed ich ofiarowaniem. Dowiodły tego badania mumii dzieci znalezionych na szczycie wulkanu Llullaillaco. Przy okazji Inkowie trochę bogów oszukiwali. Dzieci pochodziły bowiem z biednych rodzin, ale przed śmiercią zostały bogato odziane i wyposażone.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: