Zmarła prof. Anna Leciejewiczowa

Zmarła ceniona badaczka neolitu, wieloletni pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu, prof. Anna Leciejewiczowa. Pierwszego września skończyłaby 77 lat. Była autorką ponad 100 prac naukowych, w tym około 20 rozpraw monograficznych i 5 książek.

W swojej pracy naukowej skupiała się na badaniu młodszej epoki kamienia w Polsce w kontekście Europy. Prowadziła szereg wykopalisk w Małopolsce (Kraków-Pleszów), województwie świętokrzyskim i śląskim. Podjęła się studiów nad genezą ludności wczesnoneolitycznej w południowej Polsce oraz opracowała syntezy na temat tejże ludności. Zajmowała się również petroarcheologią i popularyzacją archeologii – jest współautorem książki „500 zagadek archeologicznych” wydanej przez Wiedzę Powszechną.

Studia archeologiczne ukończyła w Krakowie, a doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim. Kilka lat pracowała w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Jednak karierę naukową zrobiła wiążąc się na stałe z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu (od 1971 roku), gdzie pracowała w Zakładzie Archeologii Nadodrza. Prof. Leciejewiczowa aktywnie udzielała się na forum archeologicznym – w latach 1989-1995 była prezesem wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. W 1994 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 1, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...