Kartagiński skarb

3422 kartagińskie monety z brązu wyłowili włoscy archeolodzy podwodni u wybrzeży malutkiej wyspy Pantelleria, która leży obok Sycylii.

Leżący na głębokości około 21 m skarb odkryto przypadkiem. Zdaniem włoskich badaczy monety pochodzą prawdopodobnie z lat 264-241 p.n.e. Zaskoczeniem jest to, że wszystkie mają dokładnie taką samą ikonografię. Z jednej strony znajduje się bogini płodności Kore/Tanit, a z drugiej głowa konia otoczona gwiazdami, literami i kaduceuszem, symbolem posłańca greckich bogów Hermesa.

– Uważamy, że pieniądze były jakąś urzędową zapłatą. Zwykłe płatności handlowe składały się z monet różnego rodzaju – powiedział Discovery News (dali zdjęcia) archeolog Leonardo Abelli.

Włoscy badacze spekulują, że pieniądze podróżowały na pokładzie kartagińskiego statku i miały finansować walkę z Rzymem. W tym czasie bowiem obie śródziemnomorskie potęgi toczyły między sobą I wojnę punicką o panowanie nad Sycylią. Podczas podróży załoga postanowiła z jakiegoś powodu ukryć wiezione fundusze pod wodą z nadzieją na ich odzyskanie. W pobliżu monet archeolodzy znaleźli dużą kamienną kotwicę.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...