Mumia z irlandzkiego torfowiska

Ciało człowieka sprzed około 2-3 tys. lat znaleźli robotnicy, którzy wydobywali torf w okolicy Portlaoise w środkowej Irlandii.

Ciało było zakopane na dość dużej głębokości w skórzanym worku z wyjątkiem nóg, które leżały oddzielnie. Z pierwszych oględzin wydaje się, że ukryta w worku reszta ciała się nie zachowała.

Jak podkreślają badacze, ciało nie zostało zniszczone jedynie dzięki błyskawicznej reakcji operatora maszyny, która wydobywała torf. Gdyby nie on, szczątki zostałyby zmiażdżone. Nie był to jednak przypadek. Robotnicy przeszli specjalne przeszkolenie, gdyż irlandzkie torfowiska obfitują w znaleziska. W tym samym miejscu znajdowano już beczki z dawnym masłem, skórzane buty czy topory.

Ze wstępnych oględzin wynika, że prawdopodobnie są to szczątki młodej dziewczyny. Ned Kelly z Muzeum Narodowego, w wypowiedziach dla mediów powiedział, że może to być depozyt ofiarny.

Nie jest to pierwsze takie znalezisko w Irlandii. Najbardziej znane są dwa zmumifikowane ciała odkryte w różnych miejscach w 2003 r. – Człowiek z Clonycavan i Stary Człowiek z Croghan. One również są interpretowane jako ofiara złożona bogom. Przeprowadzone dotąd analizy wskazują na to, że obaj byli przedstawicielami elit.

Człowiek z Clonycavan. Fot. Sven Shaw

Znamy wiele podobnych znalezisk z całej północnej Europy. Więcej o nich napisałem w tekście Ciała z bagien dostępnym tylko dla subskrybentów.

Na podstawie RTE (dali galerię zdjęć) oraz Irish Times.

AKTUALIZACJA

Bardziej szczegółowe badania ujawniły, że ciało należy jednak do mężczyzny, a ów worek okazał się zdeformowanym korpusem zmarłego, który mógł być złożonym w ofierze królem. Więcej.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...