Wspaniały lew ze starożytnej twierdzy

Rewelacyjnie zachowaną rzeźbę lwa odkryli archeolodzy podczas wykopalisk w pozostałościach starożytnej twierdzy Kunulua (współczesne Tell Tayinat w południowej Turcji).

Lew sprzed blisko trzech tysięcy lat znaleziony w Tell Tayinat. Rzeźba ma ok. 1,3 m wysokości i 1,6 m długości. Fot. Jennifer Jackson

Kamienny lew od blisko trzech tysięcy lat strzegł bramy prowadzącej do wnętrza twierdzy, która była niegdyś stolicą neohetyckiego królestwa Patina (ok. 950-725 p.n.e.).

Ten długi czas kamienny strażnik przetrwał w doskonałej kondycji. Rzeźba nie ma najmniejszych nawet zniszczeń, co jest bardzo rzadkim przypadkiem. Archeolodzy są przyzwyczajeni do tego, że takie zabytki znajdują we fragmentach.

Jak podkreślają archeolodzy, odkrycie rzuca nowe światło na kulturę państw, które pojawiły się w tej części świata po upadku wielkich potęg epoki brązu, w tym państwa Hetytów, które w swym najlepszym okresie (ok. 1300 r. p.n.e.) zajmowało znaczną cześć współczesnej Turcji i Syrii (mapa).

Oprócz lwa archeolodzy znaleźli też rzeźbę człowieka z towarzyszącymi mu lwami. Jest to bardzo częsty w tym rejonie motyw pana i zwierząt, który symbolizuje władztwo cywilizacji nad chaotycznymi siłami natury.

– Obecność lwów, sfinksów i posągów z motywem pana i zwierząt u wejść do neohetyckich twierdz epoki żelaza to kontynuacja hetyckiej tradycji z epoki brązu – mówi Timothy Harrison, prof. Uniwersytetu w Toronto. Rzeźby te symbolizowały m.in. rolę władcy jako wyznaczonego przez bogów strażnika społeczności. Pięknie zdobione bramy legitymizowały władzę rządzących elit.

Lew podczas podróży do muzeum archeologicznego. Fot. Lynn Welton

Z ustaleń badaczy wynika, że odkryty kompleks bramny został zniszczony w wyniku asyryjskiego podboju w 738 r. p.n.e. Wówczas teren ten przekształcono w dziedziniec asyryjskiego kompleksu świątynnego.

– Stylistycznie posąg lwa bardzo przypomina przedstawienia tych zwierząt na bazie kolumny znalezionej w l. 30. XX w. u wejścia do jednej ze świątyń tego kompleksu – mówi Harrison. A to oznacza, że wcześniejsze twierdzenia badaczy, iż lwy z bazy są efektem asyryjskich wpływów kulturowych, były błędne. W rzeczywistości nawiązywały one do tradycji hetyckiej.

Komunikat prasowy Uniwersytetu w Toronto.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...