Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim zaprasza na podróż w przeszłość

Faktorię Handlową, czyli rekonstrukcję osady z okresu wpływów rzymskich, można od niedawna zwiedzać w Pruszczu Gdańskim.

Jak zapewniają twórcy Faktorii z Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, jej budowa nie jest przypadkowa, gdyż w okresie od II w. p.n.e. do V w. n.e. Pruszcz Gdański i jego najbliższa okolica były jednym z największych i najsilniej zaludnionych skupisk osadniczych w tej części Polski.

Dwa tysiące lat temu Pruszcz Gdański znajdował się nad jeziorem lagunowym, gwarantującym bezpośrednie połączenie z morzem. Dzięki temu okolice współczesnego miasta stanowiły jeden z końcowych punktów na ważnym szlaku handlowym łączącym bursztynonośne wybrzeża Bałtyku z terenami Cesarstwa Rzymskiego.

Legio XXI Rapax na uroczystym otwarciu Faktorii Handlowej

Pomiędzy II w. p.n.e. a V w. n.e. okolice Pruszcza Gdańskiego stanowiły jeden z najbardziej znaczących kompleksów osadniczych Pomorza. Odnajdywane relikty zabudowy oraz liczne i rozległe nekropolie z bogato wyposażonymi grobami wskazują, że żyła tu silnie rozwinięta gospodarczo i społecznie ludność. Archeolodzy utożsamiają ją kolejno z kulturami oksywską (od II w. p.n.e. do początku I w. n.e.) oraz wielbarską (od początku I w. n.e. do V w. n.e.).

Okolice Pruszcza Gdańskiego, zwłaszcza stanowiska położone u ujścia rzeki Raduni, były wówczas istotnym centrum handlu prowincjonalnego jak i dalekosiężnego. Świadczą o tym liczne znaleziska monet, a także importy z terenu Imperium Romanum odnajdywane na terenie Pruszcza Gdańskiego.

Prezentacja wyplatania koszyków wiklinowych

Faktoria Handlowa ma podkreślać te historyczne związki okolic Pruszcza Gdańskiego z kulturą starożytnego Rzymu. Rekonstrukcja powstała zgodnie ze ścisłymi wskazaniami historyczno-archeologicznymi (konsultacje: dr Anna Strobin, mgr Adam Ostasz). Obiekt zajmuje ok. 1,5 ha. W jego skład wchodzą obecnie cztery budowle drewniane: Chata Wodza – muzeum, Hala Targowa – centrum edukacyjne, Chata Bursztyniarza oraz Chata Kowala – rekonstrukcje domostw pradziejowych. Faktoria jest otoczona drewnianą palisadą. Na jej terenie jest również rekonstrukcja kamiennych kręgów.

Prezentacja tradycyjnego lepienia ceramiki

Chata Wodza to główny drewniany obiekt, który ma łączyć w sobie przeszłość z teraźniejszością. Na zewnątrz chata przypomina obiekt z okresu wpływów rzymskich, jednak w środku zwiedzający przenieść się mogą do nowoczesnego świata. Jest to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym i wystawienniczym. Dzięki temu, w bardzo nowoczesny sposób prezentowane są w niej eksponaty muzealne pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu. Temat przewodni wystawy to ekspozycja wyników wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na stanowiskach w Pruszczu Gdańskim. Prezentacja dotyczy zabytków z okresu od II w. p.n.e. do V w. n.e., które są najczęściej odnajdywane na tym terenie. Są to przede wszystkim: broń (groty strzał i oszczepów, miecze, pozostałości tarcz w postaci umb, okuć oraz imaczy, etc.), ozdoby i elementy ubioru (kolie paciorków bursztynowych i szklanych, bransolety, fibule – zapinki, klamerki esowate, sprzączki i elementy pasa, etc.) naczynia (gliniane jak i metalowe) i inne. Twórcy Faktorii zastąpili tradycyjne podpisy dotykowymi panelami multimedialnymi, które prezentują zdjęcia obrotowe wykonane w technologii ORBITVU dające możliwość dogłębnego przyjrzenia się zabytkom. W centralnej części muzeum znajduje się natomiast mapa dotykowa, prezentująca pruszczańskie stanowiska archeologiczne począwszy od paleolitu do czasów nowożytnych, wraz z archiwalną dokumentacją fotograficzną. Ponadto wyświetlane są filmy przedstawiające życie społeczności pradziejowych.

Hala Targowa – miejsce spotkań z „żywą archeologią”

Hala Targowa to miejsce „spotkań z archeologią”, w ramach których młodzież i dzieci uczestniczyć mogą w zajęciach żywej historii. Dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym oraz prowadzeniu zajęć w niekonwencjonalny sposób, nauka stanie się przyjemna i inspirująca do dalszego pogłębiania wiedzy. Dużą atrakcje stanowi zgromadzony zbiór zrekonstruowanych strojów z okresu wpływów rzymskich, zarówno zwyczajnych mieszkańców Barbaricum, jak i żołnierzy armii rzymskiej. Charakter edukacyjny mają także wyświetlane w hali filmy, prezentujące życie codzienne na osadzie z okresu wpływów rzymskich oraz opowiadające o bursztynie – najcenniejszym i najpiękniejszym surowcu pochodzącym z tych terenów. Ponadto, najmłodsi goście mogą przez chwilę poczuć się prawdziwymi archeologami, szukając skarbów w specjalne przygotowanej do tego imitacji wykopu.

Rekonstrukcja Chaty Kowala

Chata Kowala i Chata Bursztyniarza są wiernymi rekonstrukcjami domostw z epoki wpływów rzymskich. Wszystkie przedmioty z materiału, drewna i wikliny wykonane zostały w technikach tradycyjnych. Konstrukcję nośną budynków stanowią dębowe i iglaste okrąglaki, na których bezpośrednio oparta jest konstrukcja dachu. Ściany budynku wykonane zostały w technice sumikowo-łątkowej, dodatkowo uszczelnione mchem i gliną. Wewnątrz chat zobaczyć można warsztat pracy obu rzemieślników, a także przedmioty codziennego użytku domowego. Pod okiem rekonstruktorów swoich sił można spróbować m.in. w przewiercaniu za pomocą świdra paciorków bursztynowych bądź tez obrabiania ich na tokarce.

Warsztat bursztynnika – przewiercanie bursztynu za pomocą świdra

Na terenie Faktorii Handlowej istnieje dodatkowo możliwość skorzystania z takich atrakcji jak tor łuczniczy, bulodrom i poznanie gry w kubbe. Ponadto można podpatrzeć jak lepiono naczynia z gliny, czy też wykonywano tradycyjną łódź – dłubankę. Dopełnieniem atmosfery zamierzchłych czasów jest zespół grający co weekend muzykę dawną.

Zespół muzyki dawnej

Faktorię Handlową można zwiedzać od wtorku do niedzieli: w sezonie (od czerwca do września) w godzinach od 11.00 do 18.00, w pozostałe miesiące w godzinach 8.00 – 16.00 (wtorek-piątek) oraz 10.00 – 17.00 (sobota i niedziela). Ceny biletów: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy. Strona internetowa: www.faktoria-pruszcz.pl

Warsztat kowala – przekłuwanie dziurki do pasa

Zdjęcia: CKiS Pruszcz Gd./J.Swis

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,14 na 6)
Loading...