Niemiecki ciągnik artyleryjski wydobyto w Białobrzegu

Wydobyty w piątek z kanału w okolicy miejscowości Białobrzeg (wielkopolskie) niemiecki ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 zostanie zrekonstruowany i trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Sd. Kfz 6 podczas inwazji na Polskę, wrzesień 1939 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Źródło: Deutsches Bundesarchiv

Ciągnik artyleryjski przeleżał w kanale 66 lat. Jak powiedział w sobotę PAP kustosz Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych major Tomasz Ogrodniczuk, pojazd jest w dość dobrym stanie.

– To pięciotonowy pojazd, który ciągnął armaty, mógł przewozić towary lub wojsko. Z relacji, do jakich dotarliśmy wynika, że ten pojazd przejęli i wykorzystywali Rosjanie i to im ten pojazd się utopił w 1945 roku – stwierdził Ogrodniczuk.

Próby wydobycia wywróconego i częściowo wystającego z wody pojazdu podejmowano w latach 50. Okoliczni mieszkańcy częściowo rozebrali te elementy ciągnika, do których był dostęp.

– Odkręcono jedno koło, zaczęto rozbierać elementy silnika. Dolna część pojazdu znajdowała się pod wodą, dlatego np. mamy koło zapasowe w idealnym stanie. Nieźle zachował się układ gąsienicowy. Uszkodzeniu uległy blaszane burty. Wydaje mi się jednak, że uda się go przywrócić do takiego stanu, że będzie mógł znów jeździć – powiedział.

– Obecnie pojazd czeka czyszczenie i rozbieranie. Trzeba będzie zweryfikować części, odtworzyć brakujące elementy. Te prace mogą trochę potrwać – rekonstrukcja jest kosztowna, a muzeum nie ma takich finansów – dodał.

Poznańska placówka muzealna ma duże doświadczenie w przywracaniu do życia pojazdów z czasów II wojny. W 2009 roku w poznańskim Muzeum Broni Pancernej pokazano odrestaurowane działo Sturmgeschutz IV, wyciągnięte w 2008 roku z rzeki Rgilewki w gminie Grzegorzew.

Konstruktorzy pracowali przy nim przez wiele miesięcy, by doprowadzić je do stanu sprzed ponad 60 lat. Po renowacji pojazd jeździ, można też z niego strzelać.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Relacja z wydobycia ciągnika Sd.Kfz 6 na stronach Muzeum Broni Pancernej.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 4,33 na 6)
Loading...