O „europejskich” genach Tutanchamona

Połowa męskich mieszkańców Europy Zachodniej to odlegli krewniacy faraona Tutanchamona. Taką sensacyjną informację ogłosiła szwajcarska firma genetyczna iGenea. Wiadomość ma jednak więcej wspólnego z marketingiem niż nauką.

Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Steve Evans.

iGenea ustaliła, że Tutanchamon należał do haplogrupy R1b1a2, która jest bardzo popularna wśród mieszkańców Zachodniej Europy. Szwajcarska firma dokonała tego jednak nie w oparciu o posiadany materiał genetyczny, ale korzystając ze sceny z filmu Discovery Channel poświęconego badaniom DNA słynnego faraona.

Grupa naukowców, która analizowała materiał genetyczny faraona, nie opublikowała nigdy pełnych wyników. Wśród nieujawnionych danych były m.in. te dotyczące DNA chromosomu Y. Jego analizy pozwalają odtwarzać linię męskich przodków.

Według IGenea dane te ukazały się jednak na monitorze komputera w jednej ze scen filmu Discovery. Na ich podstawie Szwajcarzy stwierdzili, że Tutanchamona należał do haplogrupy R1b1a2. – Może nie wiedzieli, co pokazali, ale uzyskaliśmy 16 markerów z chromosomu Y tego faraona – powiedział serwisowi LiveScience Roman Schultz z iGENEA.

To dość sensacyjne ustalenie, gdyż haplogrupa ta jest niezwykle rzadka w Egipcie (mniej niż 1 proc. mężczyzn) i wiąże się jej obecność z napływem Europejczyków w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat (np. w czasach Cesarstwa Rzymskiego). Jednocześnie haplogrupa ta jest powszechna w Europie Zachodniej i w niektórych krajach (np. Wlk. Brytanii) należy do niej nawet grubo ponad połowa mieszkańców. Szwajcarzy spekulują, że do rodu władców Egiptu mogła ona trafić w wyniku związków z Hetytami.

Naukowcy, którzy badali DNA Tutanchamona, nazwali ustalenia IGenei całkowicie nienaukowymi i niemożliwymi. Ich zdaniem cały zabieg szwajcarskiej firmy ma jedynie na celu rozreklamowanie prowadzonych przez nią badań genetycznych. I mają wiele racji.

iGenea wraz z informacją o haplogrupie Y-DNA Tutanchamona ogłosiła rozpoczęcie projektu poszukiwania najbliższych żyjących krewnych władcy. Uczestniczyć może w nim każdy. Wystarczy że zapłaci 129 euro za przebadanie swojego DNA.

Informacja iGenea o odczytaniu Y-DNA Tutanchamona
Depesza Reutersa
Artykuł LiveScience.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,70 na 6)
Loading...