Skarb z Prabut trafi do Olsztyna

Wczesnośredniowieczny skarb odkryty przypadkowo kilka tygodni temu niedaleko Prabut wzbogaci zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Nie ziściły się więc nadzieje pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, gdzie początkowo trafił.

Kaptorga ze skarbu z Prabut. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Całe zamieszanie wzięło się stąd, że średniowieczne kosztowności znajdowały się w pobliżu granicy województw. Ich znalazca był mieszkańcem Prabut w województwie pomorskim i przekazał znalezisko władzom swego miasta. Te powiadomiły pomorskiego konserwatora zabytków, który poprosił o zajęcie się zabytkami specjalistów z gdańskiego muzeum.

Jak się jednak okazało, miejsce znalezienia skarbu znajdowało się już na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i ostateczna decyzja o losach zabytków należała do tamtejszego konserwatora.

Skarb tworzy ponad sto monet i ich fragmentów oraz pięć pierścieni, dwie bransolety wężowate, naszyjnik, zawieszki, paciorki z bursztynu, karneolu i szkła oraz kaptorga (noszone na piersi pudełko na amulety, pachnidła bądź relikwie) z łańcuchem.

Wedle wstępnych analiz znalezisko pochodzi z końca XI w.

Więcej o skarbie i galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...