Niedaleko Rzymu odkryto „świętą górę”

Włoscy archeolodzy odkryli, że góra Cimino niedaleko Rzymu była „świętą górą” Etrusków, gdzie ok. 1000 lat p.n.e. składali oni ofiary i czcili swe bóstwa. Znalezisko w miejscowości Soriano nel Cimino to zasługa badaczy z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza.

Według archeologów góra w pobliżu Viterbo, znajdująca się na terenie krainy znanej jako Etruria, była w epoce brązu miejscem rytualnych ognisk i modłów.

To jedno z najważniejszych odkryć dotyczących wczesnej historii regionu Lacjum – ogłosili we wtorek archeolodzy po poszukiwaniach, które trwały trzy lata.

Na wysokości około 1000 metrów, wśród rosnących tam buków, zespół naukowy pod kierunkiem profesora Andrei Cardarellego odkrył warstwy pozostałości po rytualnych paleniskach Etrusków.

– Tysiąc lat przed naszą erą wyrazem aktywności religijnej był ogień. Składano ofiary, paląc przedmioty uważane za święte, jedzenie, zwierzęta – wyjaśnił profesor Cardarelli, przedstawiając wyniki prac.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Komentarz

Niestety ta relacja, podobnie jak inne, które znalazłem w mediach włoskich oraz anglojęzycznych, nie wyjaśnia na jakiej podstawie miejsce uznano za etruskie.

Tymczasem podana przez Cardarellego data jest jak na kulturę etruską niezwykle wczesna. 1000 r. p.n.e. występuje w literaturze dotyczącej Etrusków raczej jako przybliżona data ich pojawienia się w Italii. Nierzadko zaś początek kultury etruskiej wyznacza się na około 800-700 r. p.n.e.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 4,00 na 6)
Loading...
Tags: