Drewniana droga z Lelowa

Fragmenty średniowiecznej drogi drewnianej odkryli w Lelowie archeolodzy z Wrocławia. Trakt świetnie się zachował. Drewno miało doskonały mikroklimat w beztlenowym i organicznym podłożu – powiedziała PAP archeolog Aleksandra Łukaszewska.

Drewniana droga została odkryta w trakcie prac związanych z przebudową i wymianą nawierzchni na drodze krajowej nr 46. Droga przebiega przez centrum Lelowa.

– Droga została skonstruowana z gałęzi. Odkrycie jest niezwykle interesujące, zwłaszcza, że drewno pochodzące, jak przypuszczamy, z XIV i XV wieku jest w bardzo dobrym stanie – powiedziała w poniedziałek archeolog z Wrocławia Aleksandra Łukszewska.

Łukaszewska wyjaśniła, że drewno miało doskonałe warunki, ponieważ przez stulecia spoczywało w warstwie beztlenowej, organicznej i wilgotnej.

Na razie nie wiadomo, czy jest to najstarsza droga jaka zachowała się na terenie Lelowa. Archeologom udało się dokopać także do drogi z kamiennego bruku, ale nie potrafią na razie powiedzieć, z którego wieku może pochodzić. Obie jednak mogą prowadzić na dawne wzgórze zamkowe oraz stanowić fragment średniowiecznego szlaku handlowego.

Wśród znalezisk znalazły się także trzy ostrogi, sierp i moneta.

– To dopiero początek. Jestem przekonana, że jeszcze większych rewelacji możemy się spodziewać na rynku. Pierwszą warstwę już mamy ściągniętą – dodała Łukaszewska. Pierwszy raport w tej sprawie najwcześniej za 2 tygodnie.

Rynek lelowski należy do najciekawszych pod względem urbanistycznym – z każdego jego rogu odchodzą po dwie ulice.

Lelów jest gminą wiejską położoną w powiecie częstochowskim. Pierwsze wzmianki o osadzie Lelów sięgają 1193 roku. W 1246 roku został wybudowany pierwszy gród w Lelowie. W jego miejscu za króla Kazimierza Wielkiego został wzniesiony zamek obronny a miasto zostało otoczone murami. Prawa miejskie Lelów uzyskał ok. 1341 roku.

W Lelowie znajduje się m.in. grób cadyka Dawida Bidermana (1746-1814), do którego corocznie na przełomie stycznia i lutego pielgrzymują chasydzi z całego świata.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...