Czym było Machu Picchu?

Sto lat temu Amerykanin Hiram Bingham rozpoczął badania położonych wysoko w peruwiańskich Andach ruin Machu Picchu. I choć minęło już tak wiele czasu, to wciąż nie wiemy, jakie było przeznaczenie tego miejsca.

Święte miejsce, czy tylko królewska rezydencja? Już od stu lat badacze zastanawiają się nad przeznaczeniem miasteczka zbudowanego przez Inków ponad 2400 m n.p.m. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Martin St-Amant.

W przeciągu tych stu lat badacze wysunęli wiele hipotez dotyczących Machu Picchu. Najważniejsze z nich przypomniał właśnie z okazji rocznicy odkrycia National Geographic.

1. Ostatnie miasto Inków

Bingham uważał, że Machu Picchu, to poszukiwane przez niego zaginione miasto Inków zwane Vilcabamba la Vieja, z którego ich ostatni władcy stawiali czoła Hiszpanom. Jednak późniejsze odkrycia wykazały, że w rzeczywistości Vilcabamba znajduje się w Espíritu Pampa. Co ciekawe, Bingham dotarł również i do prawdziwej Vilcabamby, ale uznał ją za zbyt małą, jak na ostatnie miasto Inków. Zdaniem współczesnych badaczy amerykański odkrywca widział najpewniej zaledwie niewielką część ruin w Espíritu Pampa.

Bingham uważał również, że Machu Picchu to miejsce narodzin Inków, jako społeczności.

2. Świątynia Dziewic Słońca

Kolejna hipoteza wysunięta przez Binghama zakładała, że Machu Picchu było świątynią przeznaczoną dla Dziewic Słońca, czyli kobiet poświęconych Inti, bogowi Słońca. Jej źródłem były dziesiątki szkieletów, które Bingham znalazł podczas swoich badań. Badania antropologiczne na początku XX wieku wykazały, że były to prawie wyłącznie szczątki kobiet.

Hipotezę Dziewic Słońca odesłały do lamusa ponowne badania antropologiczne przeprowadzone w 2000 r. Okazało się, że połowa szkieletów należy jednak do mężczyzn. Skąd ta różnica? Na początku XX wieku nie znano jeszcze tak dobrze jak teraz różnic w budowie męskiego i kobiecego szkieletu. Poza tym mieszkańcy Andów, w tym i Machu Picchu, to osoby drobnej budowy, co najpewniej zmyliło antropologa przyzwyczajonego do masywnych kości białych mężczyzn.

Obecnie uważa się, że są to szczątki służących sprowadzanych z różnych stron inkaskiego imperium, co wydają się potwierdzać badania izotopowe.

Większość budowli w Machu Picchu to małe chaty… Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Christophe Meneboeuf

3. Królewska rezydencja

Jedna z najbardziej popularnych hipotez zakłada, że Machu Picchu to nic więcej jak „wakacyjna” rezydencja władcy Inków Pachacutiego. Zakłada ona, że władca przebywał w Machu Picchu przez jakiś czas w roku zajmując się m.in. polowaniem i odpoczywając.

Najmocniejszym argumentem wspierającym tę hipotezę są hiszpańskie wzmianki z XVI w. o królewskiej rezydencji zwanej Picchu, która miała znajdować się właśnie w tym rejonie, w którym Bingham dokonał swojego wielkiego odkrycia.

4. Odtworzenie mitu o powstaniu Inków

Nie wszystkim jednak pasuje tak przyziemna i nieuduchowiona interpretacja malowniczego założenia. Giulio Magli, astrofizyk z mediolańskiej politechniki, zaprezentował niedawno hipotezę, wedle której Machu Picchu to makieta mitycznego krajobrazu. Włoch przekonuje, że było to miejsce pielgrzymek podczas których Inkowie odtwarzali wędrówkę swych mitycznych przodków.

… ale trudno oprzeć się wrażeniu, ze całość ma w sobie coś świętego

5. Kluczowy punkt świętego krajobrazu

Inna hipoteza zakłada, że Machu Picchu jest centralnym elementem świętej ziemi Inków. Autor tej hipotezy, Johan Reinhard, wskazuje m.in. na to, że góra, na której znajduje się miasto jest prawie otoczona przez rzekę Urubamba, którą Inkowie uważali za świętą. A zachody i wschody Słońca oglądane z określonych miejsc w Machu Picchu układają się w jedną linię ze szczytami mającymi religijne znaczenie.

6. Wszystkim po trochu?

Wielu badaczy, w tym Reinhard, zgadza się jednak, że Machu Picchu mogło mieć zarówno przyziemne jak i duchowe przeznaczenie. W świecie Inków nie odróżniano bowiem państwa od kościoła i wszystkie miejsca, w których przebywał władca, były święte, gdyż on był święty.

Więcej w National Geographic.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...