Silna polska reprezentacja na archeologicznej konferencji w Nowym Jorku

Czwarte międzynarodowe sympozjum naukowe „Egypt at its origins” odbędzie się w dniach 26-30 lipca w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W spotkaniu wezmą udział także polscy archeolodzy.

Sympozjum poświęcone badaniom nad początkami cywilizacji egipskiej ma miejsce cyklicznie co trzy lata. Pierwsze odbyło się w 2002 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czwartej odsłonie imprezy z referatami wystąpi aż dziewięcioro polskich archeologów.

Polacy przedstawią w międzynarodowym gronie przede wszystkim raporty i analizy odnoszące się do badanego przez nich od wielu lat stanowiska archeologicznego w Delcie Nilu – Tell el-Farcha. Wykopaliska przyniosły niezwykłe odkrycia m.in. złotych figur ukazujących faraona, depozytów świątynnych oraz wielkich budowli kultowych i mieszkalnych z okresu, kiedy powstawało państwo faraonów, czyli sprzed około 5000 tysięcy lat.

– Nasze odkrycia stawiają nas obecnie w czołówce światowej archeologii i cieszą się ogromnym uznaniem środowiska naukowego na świecie. Najważniejsze zabytki przez nas odkryte znalazły się na stałej ekspozycji największego muzeum starożytnego Egiptu w Kairze, zaś wyniki badań są corocznie prezentowane w najważniejszych instytucjach archeologicznych na świecie – informuje Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii UJ.

Organizatorzy tegorocznej konferencji w uznaniu rangi odkryć naszych badaczy pierwszy dzień konferencji niemal w całości przeznaczyli na prezentacje polskich osiągnięć.

Polska grupa oprócz udziału w konferencji planuje spotkania w redakcji „Nowego Dziennika” oraz Konsulacie RP na Manhattanie.

Dodatkowe informacje o konferencji dostępne na oficjalne stronie sympozjum: http://www.origins4.org/

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 3,50 na 6)
Loading...