Polsko-sudańska umowa o badaniach archeologicznych

Dyrektor Narodowej Korporacji Starożytności i Muzeów w Sudanie (National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan – NCAM) – dr Hassan Hussein Idriss i dyrektor Muzeum Narodowego w Chartumie, dr Abdel Rahman Ali podpisali umowę o współpracy z prof. Jackiem Witkosiem, prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 6 lipca. Wspólne działania rozpoczęły się już w styczniu i lutym 2011 roku. Wtedy odbył się pierwszy sezon polsko-sudańskiego projektu archeologiczno-etnologicznego w dolinie Nilu oraz Północnym Kordofanie. Naukowcy z UAM oprócz przeprowadzenia badań, przekazali przybory szkolne do jednej z sudańskich szkół.

Podpisana umowa ma ułatwić prowadzenie przez poznańskich naukowców badań w Sudanie. Drugim elementem porozumienia jest wymiana stypendialna studentów z obu krajów oraz szkolenia terenowe w Sudanie dla Polaków i Sudańczyków.

Kolejne wyprawy terenowe w ramach projektu „Fortece Sudanu” Instytutu Prahistorii UAM i NCAM odbędą się w 2012 i 2013 roku. W jego ramach naukowcy chcą przebadać ufortyfikowane założenia architektoniczne w rejonie V i VI katarakty nilowej i poznać ich znaczenie w przeszłości i współcześnie.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: