Budda z Kirgistanu (film)

Pozostałości posągu Buddy siedzącego w pozycji lotosu znaleźli kirgiscy archeolodzy na wzgórzu niedaleko stolicy kraju Biszkeku.

Do odkrycia doszło podczas wykopalisk w ruinach identyfikowanych przez badaczy jako pozostałości buddyjskiego klasztoru z VIII-X w.

W ocenie odkrywców rzeźba miała około 1,5-2 m wysokości, co oznacza, że Budda był przedstawiony w ponadnaturalnych rozmiarach. – Gdybyśmy mogli wyprostować rzeźbę i ustawić w pionie miałaby 4 metry – opisuje rozmiary zabytku Walery Kolczenko z kirgiskiej Narodowej Akademii Nauk.

Dokładny wiek rzeźby na razie nie jest znany.

Buddyjskie zabytki to rzadkość w północnej części Kirgistanu. Dużo częściej badacze natrafiają na nie w położonym bardziej na południu Tadżykistanie. Jednak nie ma wątpliwości, że w rejonie, w którym odkryto rzeźbę, żyła niegdyś spora grupa wyznawców tej religii. We wcześniejszych wykopaliskach archeolodzy znaleźli już tam pozostałości buddyjskiej świątyni, a także cmentarzysk na których około tysiąc lat temu chowano buddystów i chrześcijan.

Znaleziska te pokazują religijną różnorodność Kirgistanu przed pojawieniem się islamu. Obecnie znakomita większość rdzennej ludności to muzułmanie. Największą mniejszość religijną stanowią rosyjscy prawosławni.

Na podstawie 3News.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 1, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...