Szwedzi natrafili na świetnie zachowaną kogę?

Wrak, który może być bardzo dobrze zachowaną kogą z XII-XIV w., zlokalizowano między Gotlandią i Olandią.

Rekonstrukcja kogi oparta na wraku z 1380 r., który odkryto blisko pół wieku temu w porcie w Bremen. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: VollwertBIT

Leżącą na głębokości około stu metrów jednostkę odkryto podczas badania dna sonarem. Z uzyskanych za jego pomocą danych wynika, że jest to jednomasztowy statek długości 28 m i szerokości 7 m.

W szwedzkich mediach pojawiły się już spekulacje, że może to być zaginiony statek króla Danii Waldemara Atterdaga, który w 1361 r. złupił Visby, najważniejsze miasto Gotlandii. Poszukiwacze wraków od dawna próbowali go znaleźć licząc, że są na nim zrabowane skarby. Jednak prawdopodobieństwo, że jest to akurat ten statek, jest niezwykle małe.

Szwedzi mają nadzieję, że wrak jest w doskonałym stanie. W tym rejonie poziom tlenu jest niski i nie ma żywiących się drewnem świdraków, które są jednym z największych wrogów dawnych wraków.

Dokładna lokalizacja wraku jest obecnie trzymana w tajemnicy. Szwedzi planują obejrzeć go za pomocą podwodnego robota. Jeśli wstępna identyfikacja się potwierdzi, byłaby to pierwsza koga znaleziona w tym rejonie.

Na podstawie The Local (który trochę przesadził ze stwierdzeniami o najstarszym nietkniętym wraku). Dali obraz wraku z sonaru.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...