Gocki amulet z Perperikon

Gocki amulet ze swastyką znaleźli bułgarscy archeolodzy, którzy badają ruiny antycznego sanktuarium Perperikon w Rodopach – podał serwis The Sofia Echo.

Ruiny Perperikon. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Nenko Lazarov

Zdaniem badaczy amulet prawdopodobnie należał do wojownika, który uczestniczył w zdobyciu i złupieniu antycznego sanktuarium w IV w. n.e., gdy Goci rozbili pod Adrianopolem rzymską armię i spustoszyli całą Trację.

Swastyka była prawdopodobnie symbolem religijnym związanym z kultem Odyna, jednego z najważniejszych bóstw germańskich.

Archeolodzy, którzy pod wodzą Mikołaja Owczarowa, zaczęli niedawno dwunasty sezon badań w Perperikon, znaleźli również brązowy krzyż pochodzący prawdopodobnie z XI wieku. Jak przyznał Owczarow jego zespół jest już blisko zakończenia badań perperikońskiego akropolu.

Pozostałości chrześcijańskiej świątyni. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Anton Lefterov

Perperikon to wciąż słabo znane miejsce o bardzo bogatej historii. Najstarsze ślady ludzkiej działalności na tej skalistej górze pochodzą z VI-V tysiąclecia p.n.e. Z dotychczasowych badań wynika, że sanktuarium powstało w połowie II tysiąclecia p.n.e. Zdaniem naukowców było najpewniej poświęcone Dionizosowi. Na Perperikon znajdowała się też wyrocznia, z której usług skorzystał m.in. Aleksander Wielki. W czasach cesarstwa rzymskiego sanktuarium zyskało pałac i silne fortyfikacje, a potem przekształciło się w miasto. Z czasem jednak pogańskie kulty ustąpiły chrześcijaństwu. W średniowieczu miasto było wiele razy niszczone i przejmowane. W połowie XIV w. zostało spustoszone przez Turków i prawie całkowicie opuszczone.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...