National Geographic opublikował rysunkową rekonstrukcję budowy prehistorycznej świątyni w Göbekli Tepe uważanej za najstarszą świątynię świata (choć ma konkurenta w postaci polskich znalezisk w Tell Qaramel).
Krąg B w Göbekli Tepe. Zdjęcie dzięki uprzejmości Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut)
Myślę, że warto rzucić okiem na rysunki opublikowane przez amerykański magazyn, gdyż obraz jest potężniejszy niż słowa.
Polecam też dwa artykuły o Göbekli Tepe, które ukazały się w Archeowieściach:
Göbekli Tepe: Pierwsza świątynia
Prof. Klaus Schmidt opowiada Archeowieściom o wykopaliskach w Göbekli Tepe
Wreszcie udało mi się to zobaczyć w całości i odpowiedniej skali. Zastanawiałem się kiedyś nad możliwością dachu, ale teraz widzę, że raczej trudno by było…
chyba coś jednak nad głowami poza niebem mieli …
Ale oni przecież w tych budowlach nie mieszkali
Nie byli przyzwyczajeni do mieszkania pod dachem – tam zresztą rzadko pada i jest na ogół ciepło. No i gdyby zadaszyli tę budę, to musieliby w środku ją oświetlić, bo ozdób nie byłoby widać – a jakoś nie mówi się (chyba) o śladach ognia.
Pada może i rzadko ale za to nieźle grzeje.
Dla mnie wygląda to bardziej jak schronisko dla wędrowców
W rekonstrukcjach sa przedstawione male zadaszone budynki mieszkalne wraz z wystajacymi belkami tworzacymi konstrukcje stropu. Domyslam sie, ze odtworzono to na podstawie zachowanych scian z odpowiednimi otworami do osadzania belek.
Czy zachowaly sie jakies elementy scian swiatyni o pelnej wysokosci pozwalajace wnioskowac o ewentualnym zadaszeniu lub jego braku?
Nie
No i wciąż nie wiadomo, czy to świątynia. Obiekt ma spore walory obronne jak na ówczesną technikę militarną: gruby mur w podwójnym pierścieniu, jedno tylko wąskie wejście z szyją i wysokie słupy. z których można skutecznie studzić zapędy agresorów. Sielanki to tam chyba nie było…
Po pierwsze, nie mam pojęcia skąd wątpliwości, co do sakralnego charakteru tego założenia. Nie spotkałem się z nimi wśród fachowców. Po drugie, mam wrażenie, że nie masz większego pojęcia o tym miejscu. Tam jest co najmniej kilka takich kręgów i należy je traktować wspólnie. Po trzecie, słupy nie nadają się do „studzenia zapędów agresorów”. Ktoś, kto sporym wysiłkiem wdrapałby się na nie, zostałby natychmiast trafiony strzałą, oszczepem, albo kamieniem, gdyż nie ma żadnej osłony.
Zastanawiam sie nad geneza takiej budowli.
Czy naśladowala jakies naturalne formacje geologiczne, może wulkaniczne? Prowadzono takie poszukiwania ewentualnego naturalnego pierwowzoru?
Zastanawiałem się rownież nad kamienna kopia swietego gaju. Kamienne kregi nasladujace geste zywoploty tworzace swoisty labirynt.
Ja raczej szukałbym pierwowzoru w drewnianych chatach/szałasach.
Dla mnie ta rekonstrukcja wyglada raczej „labiryntowato”. jakby jeszcze wchodzono w nocy do zadaszonego (ciemno, nie widac gwiazd) budynku..
http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/354/cache/gobekli-full_35417_600x450.jpg