Polscy konserwatorzy powrócili z Marina el-Alamein w Egipcie

Po półtora miesiąca wytężonej pracy zakończyła sezon Polsko-Egipska Misja Konserwatorska w Marinie El-Alamein. Jej kierownikiem jest prof. Stanisław Medeksza, ale w terenie pracami kierował prof. Rafał Czerner, obaj z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Podczas ostatniego sezonu zakres działalności misji obejmował prace badawczo-konserwatorskie w reprezentacyjnej części miasta i na nekropoli z okresu hellenistyczno-rzymskiego, a także, w ograniczonym zakresie, w domach.

„W tegorocznych działaniach skupiliśmy się na anastylozie monumentalnego pomnika nagrobnego na nekropoli południowej oraz kontynuowaliśmy pracę w rejonie na południe od centralnego placu antycznego miasta, w zachowanych reliktach miejskich łaźni” – wyjaśnia prof. Czerner.

Rekonstruowany przez misję grobowiec (T17) odkryli w 1997 roku również Polacy działający w ramach ekspedycji archeologicznej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierowanej przez prof. Wiktora A. Daszewskiego. Grobowiec miał formę naśladującą kiosk, wydłużony w kierunku wschód-zachód, nakryty spłaszczonym dwuspadowym dachem. Jego frontowa, wschodnia elewacja była zwieńczona tympanonem, podbudowanym niedekorowanym belkowaniem i dwoma płaskimi pilastrami o zgeometryzowanych głowicach.

Natomiast na terenie historycznej zabudowy mieszkalnej specjaliści podjęli się głównie bieżącej konserwacji. Zabytki ulegają tu szybkiej destrukcji – erozji pod wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego konieczne jest prowadzenie ciągłej uzupełniającej konserwacji.

„Podobnie zresztą czyniono to w czasach historycznych. Ślady po takiej antycznej konserwacji widać na przykład w południowym portyku centralnego placu” – dodaje architekt.

Architekci i konserwatorzy zajęli się również konstrukcjami położonymi na południe od centralnego placu antycznego miasta. W usytuowanych tam łaźniach oprócz anastylozy kilku kolumn i murów, specjaliści zabezpieczyli relikty mozaiki ułożonej w jednym z portyków, pięknej posadzki z dużych płyt popielatego marmuru i marmurowej okładziny ścian.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 4,80 na 6)
Loading...