Szambo ujawnia zróżnicowaną dietę zwykłych Rzymian

Ryby, jeżowce, figi, jaja, orzechy włoskie, oliwki – tym żywili się mieszkańcy trzypiętrowego bloku w rzymskim miasteczku Herkulanum zniszczonym podczas sławetnej erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Na pierwszym planie pozostałości Herkulanum. Nad nimi współczesne Ercolano. W tle sylwetka Wezuwiusza. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Qfl247

Archeolodzy z mającego siedzibę w Rzymie instytutu British School poznali dietę mieszkańców domu badając ich odchody, które przez blisko 2000 lat leżały w szambie. Badacze odkryli je przypadkiem podczas prac związanych z próbami zabezpieczenia Herkulanum przed skutkami ulewnych opadów.

Takie szambo to dla naukowców prawdziwa skarbnica wiedzy. Wraz z odchodami w takich miejscach lądowały też różne przedmioty, które mieszkańcy wyrzucili lub zgubili. I tak oprócz 800 worków starożytnych ludzkich odchodów badacze wydobyli też z szamba setki przedmiotów w tym potrzaskane talerze i kubki, brązowe monety, kamienie szlachetne, kościane szpile do włosów, a nawet złoty pierścień zdobiony malutkim przedstawieniem Merkurego.

Zdaniem badaczy w bloku mieszkało około 150 osób należących do niskiej i średniej klasy. Kuchnie i latryny w każdym mieszkaniu były połączone z szambem. Jest to tunel wysokości około 3 metrów i długości około 90 m, który ciągnie się pod blokiem

Dokładne analizy wydobyty odchodów ujawniły, że ludzie ci na co dzień żywili się rybami, jeżowcami, figami, jajami, orzechami włoskimi i oliwkami.

Możliwe też, że jedli gryzonie z rodziny popielicowatych. Archeolodzy znaleźli bowiem specjalne pojemniki, w których tuczono takie zwierzęta.

Na podstawie The Independent. Dali galerię zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,65 na 6)
Loading...