Fragment tajemniczej łodzi wydobyto w Świnoujściu

Dębowy fragment dziobu łodzi wydobyli nurkowie-saperzy z dna Bałtyku przy budowie Gazoportu w Świnoujściu. Element jest na tyle nietypowy, że na razie nie można określić rodzaju łodzi ani czasu, z jakiego pochodzi.

O znalezisku poinformowała PAP w środę Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

1,5 metrową dziobnicę, czyli belkę będącą zakończeniem dziobu łodzi, wydobyli nurkowie-saperzy pracujący przy rozminowywaniu terenu pod budowę Gazoportu. Leżała ona na dnie morza na głębokości ok. siedmiu metrów. O znalezisku poinformowali natychmiast archeologów.

Element został przewieziony do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie poddany będzie konserwacji i szczegółowym badaniom.

„To bardzo cenne znalezisko. Nieczęsto znajduje się elementy starych drewnianych łodzi” – powiedziała Kubacka.

Wyjaśniła, że drewno dębowe było przed wiekami bardzo cenione, tak, że wydobywano rozbite łodzie i drewno z nich używano do budowy kolejnych jednostek lub np. domów.

„Odnaleziony fragment łodzi nie przypomina żadnych znanych nam dziobnic. Różni się od tych z łodzi Wikingów czy wczesnośredniowiecznych słowiańskich. Po ustaleniu wieku znaleziska będzie łatwiej określić typ i miejsce powstania łodzi” – powiedziała Kubacka. Dodała, że na dziobnicy są ślady metalowych gwoździ.

Dziobnica ma być przebadana metodą węgla C14 i przez specjalistów od dendrochronologii, nauki określającej wiek drewnianych obiektów po analizie przyrostów rocznych słojów drzewa.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,40 na 6)
Loading...