Wielki sukces egiptologii kosmicznej. Tysiące znalezisk

Aż 17 piramid jest wśród obiektów, które zidentyfikowano w Egipcie dzięki poszukiwaniom prowadzonym za pomocą satelitów.

Piramida schodkowa Dżesera jest najbardziej znaną taką budowlą w Sakkarze. Dzięki fotografiom satelitarnym naukowcy znaleźli tam kolejne dwie piramidy. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Charlesjsharp

Oprócz nich badacze zidentyfikowali ponad innych 1000 grobowców i 3000 starożytnych osad. Naukowcy posługiwali się zdjęciami w podczerwieni, które dają duże możliwości rozpoznawania przykrytych piaskiem obiektów.

Wstępne wykopaliska przeprowadzone w niektórych odkrytych miejscach potwierdziły identyfikację obiektów. Są wśród nich dwie piramidy w Sakkarze.

Za tą akcją satelitarnej egiptologii stoi dr Sarah Parcak z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham. Badaczka nie spodziewała się jednak, że odkryć będzie tak wiele.

Satelitarne poszukiwania trwały ponad rok. Zespół dr Parcak używał bardzo dokładnych zdjęć zrobionych przez satelity wiszące około 700 km nad ziemią. Fotografie w podczerwieni pozwalają rozpoznawać różne materiały kryjące się pod wierzchnią warstwą ziemi.

Dzięki takim zdjęciom doskonale widoczne są skupiska podstawowego budulca starożytnych Egipcjan, czyli cegły mułowej, która jest dużo bardziej gęsta niż zwykła ziemia. Na zdjęciach wyraźnie widać zarysy murów zasypanych domów, świątyń czy grobowców.

Kosmiczne poszukiwania pozwalają uzyskać czasami ogromną dokładność. Podczas wykopalisk weryfikacyjnych w Tanis archeolodzy odkopali wykryty z satelity dom sprzed 3 tys. lat. Okazało się, że jego plan uzyskany na podstawie analizy zdjęć był dokładnie taki sam, jak uzyskany na skutek wykopalisk.

Zdaniem dr Parcak mimo tej akcji wciąż jeszcze pozostaje w Egipcie wiele stanowisk do odkrycia. Ta metoda pozwala bowiem wykrywać tylko te budowle, które są blisko powierzchni. – To dopiero początek tego typu prac – mówi badaczka.

Na podstawie BBC, które przygotowało film o badaniach dr Parcak.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,61 na 6)
Loading...