Turcy odkryli jeden z najstarszych kościołów

W ruinach antycznego miasta Laodycea w dzisiejszej południowo-zachodniej Turcji archeolodzy odsłonili pozostałości dużego kościoła zbudowanego prawdopodobnie w latach 313-320.

Ruiny gimnazjonu w Laodycei. Image courtesy of www.HolyLandPhotos.org

Istnienie dużego budynku o powierzchni 2 tys. m kw. ujawniły rok temu badania geofizyczne. W oparciu o ich wyniki tureccy archeolodzy pod wodzą Celala Simseka zaczęli wykopaliska. Wkrótce ich oczom ukazały się nie tylko mury, ale też dobrze zachowane freski i mozaiki antycznego kościoła z baptysterium.

W oparciu o znalezione zabytki badacze oceniają, że kościół powstał zaraz po ogłoszeniu edyktu mediolańskiego w 313 r. dokument ten gwarantował chrześcijanom wolność wyznania.

Tureccy archeolodzy są przekonani, że dzięki temu odkryciu Laodycea stanie się wkrótce jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w ich kraju. Na razie trwają prace konserwatorskie, po których znalezisko ma być udostępnione zwiedzającym. Na otwarcie Turcy zamierzają zaprosić papieża.

Pozostałości stadionu. Image courtesy of www.HolyLandPhotos.org

Laodycea była w starożytności jednym z największych miast Anatolii. Powstała w epoce hellenistycznej, ale prawdziwy rozkwit przeżywała pod panowaniem Rzymu. Miasto było siedzibą jednej z pierwszych i największych wspólnot chrześcijańskich. Jest ona wymieniona wśród siedmiu kościołów Azji Mniejszej w Apokalipsie św. Jana.

W VII w. potężne trzęsienie ziemi zdewastowało Laodyceę. Jej ruiny zajmują obecnie około 5 km kw. Wśród nich są dwa teatry, największy stadion w Anatolii, a także największe w tym regionie termy oprócz których były jeszcze trzy mniejsze. Jak na razie odsłonięto tylko dwa procent powierzchni miasta.

Mniejszy z dwóch teatrów. Image courtesy of www.HolyLandPhotos.org

O odkryciu doniosły niemieckie media w oparciu o informacje uzyskane przez KNA – niemiecką katolicką agencję informacyjną. W Der Tagesspiegel znajdziecie jedno zdjęcie (to dolne) fragmentu kościoła. Podejrzewam, że to baptysterium.

Więcej zdjęć z Laodycei znajdziecie w galerii Holy Land Photos. Fotografie pochodzą z 2003 r.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...