Nowy festiwal archeologiczny coraz bliżej

Pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej – to jedne z najważniejszych wydarzeń podczas pierwszej edycji plenerowej imprezy archeologicznej o nazwie Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”, która odbędzie się 25-26 czerwca w Trzcinicy.

Jak wyjaśnia Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – nazwa festiwalu odnosi się do dwóch archeologicznych „twarzy” grodziska w Trzcinicy znanego jako Karpacka Troja, które stanowić będą niezmienną tematykę kolejnych edycji. Pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu i z obecnością w Trzcinicy ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.e.) oraz kultury Otomani-Füzesabony (1650-1350 p.n.e.), druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego (770-1030 n.e.). Logotyp festiwalu przedstawia profile dwóch wojowników – po lewej wojownika „otomańskiego”, po prawej słowiańskiego woja.

Na wieczór poprzedzający Festiwal (piątek, 24 czerwca 2011 r.) organizatorzy przygotowują natomiast specjalną niespodziankę, która ma na długo zapaść w pamięci widzów. Będzie to widowisko plenerowe łączące naturalną scenerię górującego nad doliną grodu oraz zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, z inscenizacjami teatralnymi historycznych wydarzeń sprzed 1000, 3500, a nawet 4100 lat w wykonaniu odtwórców ubranych i wyposażonych w kopie autentycznych rekwizytów.

Podczas widowiska wykorzystane zostaną współczesne środki prezentacji oświetleniowych i multimedialnych, w tym projekcja specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu, który stanowić będzie tło do rozgrywających się na oczach widzów scen. Dzięki tym elementom gród w Trzcinicy najpierw wyłoni się z mroku dziejów, aby następnie rozwinąć się, zmienić swoje oblicze, a w końcowym akcie ulec zagładzie.

Ma to być wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego w niespotykany dotychczas sposób zaprezentowany zostanie temat najstarszych dziejów ziem polskich. Do prac nad jego przygotowaniem Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprosiło Zdzisława Cozaca – reżysera, z którym muzealnicy współpracowali już wcześniej przy okazji produkcji filmu dokumentalnego pt. „Trzcinica–Karpacka Troja”. Poprzednim razem współpraca ta przyniosła ogromny sukces w postaci atrakcyjnego dokumentu, docenionego zarówno przez środowiska archeologiczne i filmowe, jak również przez szeroką rzeszę widzów.

Pierwsza edycja festiwalu „Dwa Oblicza” i piątkowy pokaz uświetnią otwarcie Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy. Obecnie trwają ostatnie przygotowania. Prowadzone są prace nad montażem zarówno ekspozycji stałej w pawilonie wystawowym, jak i nad wyposażeniem zrekonstruowanych chat z początków epoki brązu
i wczesnego średniowiecza. Film poniżej pokazuje prace nad manekinami.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=yzgc3SL-FfQ&w=480&h=390]

Tags: