Genialnie zachowana mumia spod ruchliwej ulicy

Jej buty wyglądają jak nowe, a na twarzy zachowały się rzęsy. Nic więc dziwnego, że chińscy archeolodzy byli totalnie zaskoczeni, gdy otworzyli drewnianą trumnę, na którą robotnicy natknęli się dwa metry pod ruchliwą ulicą w mieście Taizhou (prowincja Jiangsu we wschodnich Chinach).

W trumnie spoczywało ciało kobiety, która żyła w czasach dynastii Ming (1368-1644). Miała 150 cm wzrostu i z pewnością należała do elit. Świadczą o tym nie tylko doskonałej jakości bawełniane i jedwabne ubrania, czy piękny pierścień na palcu, ale też to, że jej ciało poddano mumifikacji. I to w dodatku niezwykle skutecznej.

W chwili odkrycia ciało było zanurzone w brązowej cieczy, która najpewniej miała kluczowe znaczenie dla jego doskonałego zachowania się. W trumnie badacze znaleźli również kości, ceramikę i inne zabytki. Strój, który zmarła ma na sobie jest charakterystyczny dla czasów dynastii Ming.

Od 1979 r. odkryto w Taizhou już pięć doskonale zachowanych mumii.

Na podstawie The Independent. Na stronach Daily Mail są zdjęcia mumii, które po prostu trzeba zobaczyć. Obie brytyjskie gazety powołują się na informacje chińskiej agencji Xinhua.

Tags: ,