Mały książę z Mirocina

Bogato wyposażony grobowiec niszowy sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w Mirocinie na Podkarpaciu podczas wykopalisk związanych z budową autostrady A4.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=oftwJoIkj98&w=480&h=390]

W jego wnętrzu badacze z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego znaleźli aż 7 glinianych naczyń, 20 miedzianych elementów stroju zmarłego, kamienne narzędzia oraz skupisko krzemiennych grotów strzał, które wskazuje na to, że zmarłego pochowano z wypełnionym pociskami kołczanem.

Badacze przypisują znalezisko kulturze ceramiki sznurowej. Prof. Jan Machnik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego określił odkrycie mianem „małego księcia z Mirocina”. Archeolodzy podkreślają, że odkryte przedmioty są identyczne z tymi, które znaleziono niedawno w grobowcu w Szczytnej. Możliwe, że osoby pochowane w obu tych miejscach należały do tej samej rodziny.

– Koncepcja funkcjonowania lokalnej dynastii przed 5 tysiącami lat jest bardzo prawdopodobna – ocenia archeolog Jerzy Okoński na łamach portalu Nowiny24.

Znalezione zabytki wskazują na szerokie kontakty prehistorycznych mieszkańców Podkarpacia. Jedno z naczyń jest znad środkowego Dniepru, inne z okolic Sandomierza. Miedziane ozdoby dowodzą zaś sporego bogactwa domniemanej lokalnej dynastii.

Więcej w Nowiny24.