Największy niedźwiedź świata

Aż 1600 kg ważył największy niedźwiedź świata – twierdzą paleontolodzy, którzy przebadali znalezione w latach 30. ubiegłego wieku kości południowoamerykańskiego niedźwiedzia krótkopyskiego (Arctotherium angustidens).

Na jego szczątki natrafiono w mieście La Plata niedaleko stolicy Argentyny Buenos Aires podczas budowy szpitala. Blaine Schubert z Uniwersytetu Stanu Tennessee w Johnson City oraz Argentyńczyk Leopoldo Soibelzon oszacowali teraz wielkość i wagę całego zwierzęcia w oparciu o zachowane kości kończyn, w tym ramienną, która jest prawie tak duża jak u słoni.

Okazało się, że niedźwiedź z Argentyny deklasuje wszystkich swoich krewniaków. Za największego uchodził dotąd wymarły już niedźwiedź krótkopyski z Ameryki Północnej, ale osiągał on najwyżej trochę ponad 1100 kg. Największy niedźwiedź odnotowany w czasach historycznych to polarny przedstawiciel tych zwierząt zastrzelony na Alasce w XIX w., któremu do pełnej tony zabrakło dwóch kilogramów.

Gigant z Południowej Ameryki żył od 2 mln lat temu do 500 tys. lat temu. Był wówczas największym drapieżnikiem na tym kontynencie.

Wyniki analiz ukazały się w „Journal of Paleontology”.

Soibelzon, L., & Schubert, B. (2011). The Largest Known Bear, Arctotherium angustidens, from the Early Pleistocene Pampean Region of Argentina: With a Discussion of Size and Diet Trends in Bears Journal of Paleontology, 85 (1), 69-75 DOI: 10.1666/10-037.1

Łatwiej dostępny tekst z ilustracjami znajdziecie m.in. w National Geographic.