Kolejny dowód wcześniejszego wyjścia Homo sapiens z Afryki

Kamienne narzędzi znalezione w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są kolejnym dowodem na to, że ludzie współcześni opuszczali Afrykę na długo przed wyjściem sprzed 65 tys. lat.

Jakiś czas temu badania genetyczne wykazały, że współcześni mieszkańcy świata (z wyjątkiem Afryki) są potomkami ludzi, którzy jeszcze 65 tys. lat temu żyli w Afryce. Uznano więc, że dopiero wtedy Homo sapiens opuścili ten kontynent. Niewielkim wyłomem w tym założeniu były narzędzia i szczątki przedstawicieli naszego gatunku sprzed 120-80 tys. lat znajdowane w izraelskich jaskiniach Skhul i Qafzeh. Tereny te leżą bowiem blisko Afryki i nie było żadnych archeologicznych dowodów na to, że ludzie dotarli wówczas dalej.

Dużo więcej wyłomów pojawiło się w ostatnich latach. W 2007 r. grupa badaczy zaprezentowała wyniki badań w Dżwalapuram w Indiach, gdzie odkryli narzędzia kamienne sprzed ponad 74 tys., które ich zdaniem wykonali Homo sapiens. Jeszcze większe wrażenie zrobiło ogłoszone w ubiegłym roku odkrycie w Chinach kości człowieka współczesnego datowanych na co najmniej 100 tysięcy lat.

W najnowszym „Science” międzynarodowa grupa badaczy dorzuciła kolejny dowód wcześniejszych wypraw Homo sapiens poza Afrykę. W Dżebel Faja (Jebel Faya) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich naukowcy odkryli kamienne narzędzia, które wedle datowania termoluminescencyjnego powstały 125 tys. lat temu. Analizy sposobu ich wykonania wskazują zaś, że wykonano je technikami stosowanymi w tym okresie we Wschodniej Afryce.

Obecnie przemarsz grupy wczesnych Homo sapiens z Afryki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wydaje się wyprawą przez pustynne piekło, ale badacze przekonują w oparciu o badania klimatyczne, że wówczas sytuacja wyglądała trochę inaczej. Ich zdaniem ludzie przeprawili się przez cieśninę Bab el-Mandeb, która dzięki cieplejszemu klimatowi miała najpewniej tylko 4 km szerokości, a następnie przemaszerowali przez Półwysep Arabski. Nie był on jednak wówczas tak niegościnną pustynią. Opady były częstsze i pokrywały go liczne rzeczki i jeziorka.

Co więc z wyjściem sprzed 65 tys. lat? Zdaniem niektórych naukowców badania genetyczne nie kłamały. Rzeczywiście jesteśmy potomkami ludzi, którzy dopiero wtedy wyszli z Afryki, a potomkowie wcześniejszych „kolonizatorów” najpewniej wymarli nie zostawiając żadnych śladów w genach współczesnych mieszkańców Ziemi. Nie brak jednak sceptyków podważających przypisywanie narzędzi z ZEA i Indii Homo sapiens i tym samym odrzucających tezę o wcześniejszej migracji (migracjach?). Ich zdaniem narzędzia mogli wykonać inni Homo, którzy żyli wówczas w Azji.

Armitage, S., Jasim, S., Marks, A., Parker, A., Usik, V., & Uerpmann, H. (2011). The Southern Route „Out of Africa”: Evidence for an Early Expansion of Modern Humans into Arabia Science, 331 (6016), 453-456 DOI: 10.1126/science.1199113

W sieci jest wiele łatwiej dostępnych materiałów, w tym m.in. komunikat prasowy wydawcy „Science” oraz artykuły na stronach internetowych Nature i National Geographic.