Ciekawe odkrycia w klasztorze Bożogrobców w Miechowie

Butelkę wypełnioną dokumentami zapewne z początku II wojny światowej oraz kilkadziesiąt średniowiecznych monet znaleźli archeolodzy na terenie budynków klasztornych Bożogrobców w Miechowie (Małopolska). W kaplicy Grobu Bożego zidentyfikowali zaś kryptę, w której znajduje się szkielet.

Badania wykopaliskowe na terenie budynków rozpoczęto w związku z rewitalizacją kompleksu m.in. do celów wystawienniczych – powstanie tutaj muzeum prezentujące dzieje mnichów zamieszkujących dawny klasztor.

Badaczy zaskoczyła duża liczba odkrytych monet średniowiecznych – w sumie 42 sztuki. – Znaleźliśmy bilon datowany od czasów Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego aż po panowanie Kazimierza Jagiellończyka – mówi archeolog Paweł Micyk, kierownik prac archeologicznych.

Wykopaliska odsłoniły również w krużgankach niewidoczne fundamenty pierwszego klasztoru z XIII-XIV wieku.

Pośród rumoszu archeolodzy znaleźli butelkę wypełnioną drukami.

– Wewnątrz znajdują się dokumenty odnoszące się zapewne do kampanii wrześniowej. Prawdopodobnie ukryli je żołnierze z jednego z pułków wycofującej się Armii Kraków – wyjaśnia Micyk. – Świadczą o tym fragmenty tekstów prześwitujące przez butelkę – np. kwit z datą 1939 – dodaje archeolog.

Butelka znajduje się obecnie w komorze dezynfekcyjnej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W najbliższych tygodniach dokumenty zostaną wyciągnięte i zakonserwowane.

– Kilka lat temu przeprowadziliśmy badania geomagnetyczne w głównej kaplicy klasztoru, które wykazały, że pod posadzką znajduje się krypta. W zeszłym roku wykonaliśmy odwiert i na głębokości ok. 70 cm natrafiliśmy na jej strop. Następnie wprowadzaliśmy do środka mikrokamerę, która zarejestrowała szkielet – mówi kierownik badań.

To jedyna krypta w kaplicy Grobu Bożego, czyli w najważniejszym miejscu na terenie dawnego klasztoru Bożogrobców. Zdaniem odkrywców, może być to miejsce ostatniego spoczynku Jaksy – który w XII wieku sprowadził Bożogrobców z Jerozolimy do Miechowa. Nie można jednak wykluczyć, że jest to pochówek Samuela Nakielskiego (Miechovia) lub fundatora kaplicy Tomasza Bylicy z Olkusza. Kaplica pochodzi z XVI wieku, lecz w źródłach historycznych podano, że jej początki sięgają XII wieku.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.