Niemcy wyjęli z ziemi cały celtycki grobowiec

Dwa dźwigi były potrzebne, by wyjąć z ziemi ważący 80 ton celtycki grobowiec i ulokować go na naczepie, na której powędrował do ośrodka badawczego w Ludwigsburgu. Na tę dość niecodzienną operację niemieccy badacze zdecydowali się, gdyż odkryty grobowiec jest zachowany w doskonałym stanie i jego dokładne przebadanie może dostarczyć bardzo wielu nowych informacji o Celtach.

Archeolodzy na razie przebadali tylko niewielką część grobowca. Rezultaty pełniejszych badań mają być zaprezentowane w czerwcu tego roku. Jednak już teraz wiadomo, że zabytek ma około 2600 lat, a w jego wnętrzu kryją się między innymi ozdoby ze złota, bursztynu i brązu.

Tkwiącą w ziemi komorę grobową o rozmiarach cztery na pięć metrów znaleziono niedaleko prehistorycznego fortu Heuneburg w Badenii-Wirtembergii (południowo-zachodnie Niemcy). Miejscowi badacze są zachwyceni znaleziskiem. – To kamień milowy dla rekonstrukcji społecznej historii Celtów – mówi kierownik wykopalisk Dirk Krausse.

Niemców cieszy m.in. nietknięta dębowa podłoga, dzięki czemu będą mogli dokładnie wydatować grobowiec za pomocą analiz dendrochronologicznych. Na podstawie znalezionych we wnętrzu zabytków badacze zakładają, że grobowiec zbudowano dla przedstawicielki arystokracji. Konieczne jednak będą dalsze badania, by potwierdzić to założenie.

Heuneburg jest uznawany za za jedno z najważniejszych osiedli celtyckich. Z badań archeologicznych wynika, że było to ważne centrum handlowe między 620 a 480 rokiem p.n.e. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znaleziono w jego pobliżu już wiele pochówków, ale niestety obrabowanych.

Na podstawie Spiegel Online. Do tekstu jest dodana galeria zdjęć.