Najstarsza kopalnia soli

Już ponad sześć tysięcy lat temu na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu funkcjonowała kopalnia soli – ustalili azerscy i francuscy badacze. W ocenie archeologów jest to najstarsze znane nam takie miejsce na świecie.

W kopalni Duzdagi w dolinie Araxes badacze znaleźli ślady eksploatacji w postaci narzędzi sprzed około 6500 lat. Dotąd uważano, że kopalnia jest młodsza. W oparciu o wyniki badań z lat 70. ubiegłego wieku datowano ją na ponad 3000 lat. Badano wówczas zawalony chodnik, w którym archeolodzy znaleźli m.in. zwłoki czterech starożytnych górników.

W wyniku najnowszych badań archeolodzy ustalili też, że co najmniej 5500 lat temu działalność wydobywcza w kopalni stała się intensywna. W ocenie archeologów wydobycie było tak duże, że z pewnością nie chodziło jedynie o zaspokojenie miejscowych potrzeb.

Francusko-azerski zespół twierdzi również, że prawdopodobnie wydobywana w Duzdagi sól nie była dostępna dla wszystkich społeczności żyjących w dolinie Araxes. Kopalnia była najwyraźniej kontrolowana przez prominentne grupy.

Naukowcy liczą, że uda im się przebadać więcej zawalonych chodników, które ciągną się na przestrzeni około 6 km kw.

Na podstawie komunikatu prasowego francuskiego CNRS. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie TÜBA-AR.

Archaeological investigations on the salt mine of Duzdagi (Nakhchivan,
Azerbaijan). C. Marro, V. Bakhshaliyev and S. Sanz. TÜBA-AR. Vol. 13, 2010