Neolityczny grobowiec sprzed 5000 lat odkryto na Orkadach

Neolityczny grobowiec, zawierający 5 komór grobowych i ludzkie kości, w tym doskonale zachowaną czaszkę sprzed 5000 lat, odkryto na Orkadach, na północ od wybrzeży Szkocji – informuje serwis internetowy Scotsman.

Odkrycia dokonano przypadkowo na terenie prywatnej posesji na wyspie South Ronaldsay, znajdującej się w południowej grupie wysp archipelagu Orkadów, położonych na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego.

Jak poinformował Dan Lee z Centrum Badań Archeologicznych Orkadów, układ pomieszczeń odkrytego grobowca z ok. 3000 r. p.n.e. może pomóc naukowcom w lepszym poznaniu rytuałów pogrzebowych i wierzeń neolitycznych mieszkańców wysp.

Budowniczowie grobowca wykorzystali istniejący naturalny pagórek i wkopali się głęboko w jego zbocze, a po dotarciu do skalnego podłoża wykuli w nim pomieszczenia grobowca, na które składa się 5 komór grobowych, zamykanych kamiennymi płytami oraz wewnętrzny korytarz.

Według Lee, zamknięcie każdej z komór grobowych było starannie uszczelnione bardzo czystą gliną, co może świadczyć o szacunku, z jakim mieszkańcy Orkadów w młodszej epoce kamienia odnosili się do swoich zmarłych.

Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy otworzyli komory grobowe i wydobyli spoczywające w nich ludzkie kości, wśród których wyróżnia się czaszka zachowana w niemal idealnym stanie.

Prace badawcze na stanowisku, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik archeologicznych, zostały opłacone przez organizację Historyczna Szkocja oraz lokalne władze.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Artykuł z dziennika Scotsman.