Tyrannosaurus rex był jednak bardzo szybki?

Tyranossaurus Rex – jeden z największych drapieżnych dinozaurów – nie miał ostatnio dobrej prasy. W ostatnich latach naukowcy solidnie podważyli jego status superdrapieżnika. Wytknęli mu że był powolny, jadł padlinę, a nawet oskarżyli o kanibalizm.

Zdaniem młodego paleontologa Scotta Persona z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie pierwszy zarzut jest bezpodstawny. Badacz porównał budowę ogona T. reksa z ogonami współczesnych gadów (m.in. krokodyli i smoka z Komodo) Naukowca zainspirowało to, że największe mięśnie ulokowane w ogonach tych zwierząt są przyczepione do górnej części tylnych nóg. Dają one siłę pozwalającą na szybki ruch do przodu.

Analizując kości ogonowe wielkiego dinozaura Person stwierdził, że są one tak zbudowane, by dać miejsce na wyjątkowo duże mięśnie. Badacz ocenia w oparciu o komputerowe symulacje, że dotychczasowe analizy niedoszacowały masę mięśni tyranozaura w części ogonowej aż o 45 proc. Na tej podstawie młody paleontolog przekonuje, że T. rex był szybszy od swoich potencjalnych ofiar.

Wyniki badań Persona ukazały się w „The Anatomical Record”. Komunikat prasowy Uniwersytetu Alberty.