Grobowiec z twierdzy Kuelap

W najwyższej części malowniczej twierdzy Kuelap, która znajduje się w północnym Peru, archeolodzy natrafili na wyposażony w bogate dary pochówek z okresu panowania Inków. Jest to jeden z najważniejszych grobowców odkrytych w tym miejscu.

 Mury twierdzy Kuelap w niektórych miejscach mają nawet 19 metrów wysokości

Położoną na szczycie wzgórza fortecę zbudował lud Chachapoya. Po ciężkich walkach uległ on jednak Inkom i musiał uznać władców z odległego Cuzco, którzy rządzili za pomocą swoich przedstawicieli.

Zdaniem badaczy w odkrytym grobowcu złożono szczątki jednego z takich namiestników. Pochówek pochodzi bowiem z okresu inkaskiego o czym świadczą liczne przedmioty pochodzące z Cuzco.

W pobliżu grobowca domniemanego namiestnika archeolodzy odkryli też w ostatnich miesiącach grób, w którym pochowano sześć osób oraz ponad sto ofiar w postaci muszli, ceramiki oraz wyrobów z kamienia i metalu.

Sam grobowiec był zbudowany z płyt kamiennych i jego konstrukcja nie przypominała pochówków Chachapoya. W jego wnętrzu były dwie komory. W jednej były zwłoki mężczyzny w pozycji embrionalnej, a w drugim szczątki lamy, kolejne muszle i trzy ceramiczne naczynia. Dwa z nich to wyroby inkaskie.

Zdaniem peruwiańskich badaczy zmarły najprawdopodobniej był miejscowym arystokratą, któremu Inkowie powierzyli władzę nad tym skrawkiem rozległego imperium.

Na podstawie En Peru