XVI-wieczna szubienica odkryta w Złotym Stoku

Kamienne fundamenty szubienicy zbudowanej w 1558 r. odsłonili w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku członkowie Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa.

Pozostałości szubienicy w Złotym Stoku. Fot. Stowarzyszenie Ochrony i Badań Zabytków Prawa

Badacze kierowali się informacjami lokalnych pasjonatów historii, że w miejscu, w którym mają stanąć domki jednorodzinne, znajdowała się niegdyś murowana szubienica. Kwerenda starych planów, źródeł historycznych i badania powierzchniowe, podczas których znaleziono liczne kamienie ze śladami wapiennej zaprawy, potwierdziły tę informację.

W ubiegły weekend członkowie stowarzyszenia przeprowadzili sondażowe wykopaliska w miejscu, w którym leżało najwięcej kamieni ze śladami zaprawy. Już 15-20 cm pod powierzchnią ziemi ukazała się korona fundamentów szubienicy. Były one wykonane z polnych kamieni i miały metr grubości.

Badacze odsłonili 1/3 fundamentów. Uchwycili też fragment jamy grobowej znajdującej się we wnętrzu szubienicy, w której ukazały się ludzkie kości. Pełne badania obiektu będą przeprowadzone w przyszłości.

Badania wykazały, że złotostocka szubienica miała sześć metrów średnicy. Zbudowano ją w 1558 r. najpewniej na miejscu wcześniejszej drewnianej konstrukcji, a rozebrano w 1831 r., gdy przeminęła wielowiekowa europejska moda na publiczne egzekucje.

Oprócz członków stowarzyszenia w badaniach uczestniczyli też miejscowi pasjonaci historii. Pomocy, w tym finansowej, udzieliły też władze Złotego Stoku. Badaniami kierował archeolog Marcin Paternoga

To już kolejna kamienna szubienica odkryta na Dolnym Śląsku przez członków Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa. Więcej o tych dawnych miejscach kaźni w tekście Szubienice – zapomniane pamiątki feudalnej sprawiedliwości.