Czy to pałac Odyseusza? (film)

Pozostałości mykeńskiego pałacu odkryli greccy archeolodzy na wyspie Itaka. Jest to kolejny pałac z epoki brązu odkryty tam, gdzie taką budowlę umiejscowił w „Iliadzie” Homer. W dziełach greckiego poety była to siedziba Odyseusza, uczestnika wojny trojańskiej, głównego bohater „Odysei” i król Itaki.

Odyseusz wraz z towarzyszami oślepia Polifema. Antyczne malowidło na amforze. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Napoleon Vier

Budowla miała trzy poziomy i schodowy wykute w skale. Wśród ruin archeolodzy z uniwersytetu w Janinie znaleźli wiele fragmentów mykeńskiej ceramiki. Odkryli również źródło z XIII w. p.n.e. podobne do tych, które znajdują się w słynnych rezydencjach w Mykenach i Tirynsie. Badacze wskazują, że budowla świetnie pasuje do homeryckiego opisu siedziby króla Itaki.

Nic więc dziwnego, że odkryte ruiny już ochrzczono pałacem Odyseusza. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma żadnych dowodów na historyczność tej postaci. Król Itaki wciąż jest jedynie postacią literacką.

Odkrycie potwierdza jednak, że w wielu wypadkach Homer opisywał realnie istniejący świat. Badacze znaleźli już wiele wspomnianych przez niego siedzib mykeńskich władców (choćby Mykeny, Tiryns czy Orchomenos). Znaleziono także ruiny miasta, które pasuje do homeryckiego opisu Troi. Wszystko to pokazuje, że „Iliada” i „Odyseja” miały jakieś oparcie w prawdziwych faktach. Być może więc król Odyseusz również kiedyś istniał.

O odkryciu napisały m.in. greckie Kathimerini i angielski Telegraph, który pomylił się w datowaniu. Przesadzili też w tytule, bo to żaden dowód historyczności Odyseusza. Niestety nie znalazłem zdjęć odkrytych ruin.

Polecam film pokazujący dokładniejszą lokalizację pałacu oraz jego ruiny. Film wyszperał czytelnik Skan. Serdecznie dziękuję.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9UqbEs063zw&fs=1&hl=pl_PL]

Tags: , ,