Najstarszy dom w Wielkiej Brytanii

Pozostałości okrągłego domu, które brytyjscy archeolodzy odkryli w Starr Carr w North Yorkshire, mają co najmniej 10 500 lat. Wykonana z drewna budowla jest tym samym najstarszym domem, jaki dotąd odkryto w Wielkiej Brytanii. Poprzedni najstarszy dom przegrał o około 500 lat.

Starr Carr to bardzo cenne mezolityczne stanowisko, na którym zachowało się wiele organicznych pozostałości po żyjących tam niegdyś mezolitycznych łowcach-zbieraczach.

Dom ma 3,5 m średnicy i zdaniem badaczy był prawdopodobnie kilka razy przebudowany. Naukowcy podejrzewają, że mezolityczni mieszkańcy Star Carr postawili więcej takich konstrukcji.

Archeolodzy znaleźli też pozostałości drewnianej platformy. – Jest ona wykonana z ociosanych i rozszczepionych pni. To najwcześniejszy przykład tego typu stolarki w Europie – mówi dr Nicky Milner z Uniwersytetu w Yorku.

Do ciekawych znalezisk należy niewątpliwie zaliczyć również mezolityczne wiosło, a także zabytki z poroży, szczególnie nakrycia głowy, które sugerują istnienie jakichś rytuałów

Jak podkreślają badacze, ich odkrycia pokazują, że łowcy zbieracze też chętnie osiedlali się na dłużej w jednym miejscu. Zdaniem archeologów w Star Carr ludzie mieszkali przez jakieś 200-500 lat. Miejsce było dogodnie położone nad brzegiem jeziora. W okolicy nie brakowało zwierzyny. Archeolodzy ustalili, ze mieszkańcy Star Carr polowali na jelenie, dziki, łosie i tury. Zapewne pomagały im w tym psy, które hodowali.

Star Carr dostarczyło już tak wiele informacji o mezolitycznych Brytyjczykach, że archeolodzy porównują znaczenie tego miejsca do słynnego Stonehenge.

Na podstawie informacji prasowej opublikowanej w EurekAlert! Strona poświęcona wykopaliskom w Star Carr.