Skalpel sprzed 4 tysięcy lat

Ostrze z obsydianu, które prawdopodobnie służyło 4 tysiące lat temu za skalpel, znaleźli tureccy archeolodzy podczas wykopalisk w prehistorycznej osadzie İkiztepe nad Morzem Czarnym.

Obsydian to szkło wulkaniczne, z którego łatwo można wykonać bardzo ostre narzędzia. Jego bogate złoża znajdują się m.in. w Kapadocji w środkowej Turcji. Był chętnie używany już w starożytności. Wiemy, że skalpele z tego materiału robili np. starożytni Egipcjanie.

Także współcześni chirurdzy używają czasami skalpeli z obsydianu, gdyż są one ostrzejsze od narzędzi ze stali chirurgicznej.

Odkryte narzędzie doskonale pasuje do wcześniejszego odkrycia tureckich badaczy w Ikiztepe. Otóż na cmentarzysku sprzed około 4300-4100 lat znaleźli oni osiem szkieletów, na których czaszkach było widać ślady po zabiegach chirurgicznych. To pierwsze takie czaszki odkryte w Anatolii.

Podczas trwających już 36 lat badań w Ikiztepe archeolodzy ustalili, że miejsce to było stale zamieszkane od około 4000 r p.n.e. do ok. 1700 r. p.n.e. Pozostałości dawnej osady tworzą wielkie wzgórze z dwoma szczytami. Badacze odkryli w nich pozostałości domów, broń, narzędzia, piece i liczne ozdoby. Od 1981 r. badaniami kieruje Önder Bilgi.

O odkryciu skalpela poinformował turecki serwis Hurriyet Daily News, za agencją Anatolia. W tym samym serwisie znalazłem też informację o odkryciu czaszek ze śladami zabiegów.