Georadar ujawnił zasięg dawnej stolicy Egiptu

Badacze z Austriackiego Instytutu Archeologii ujawnili dzięki badaniom geofizycznym zasięg ruin uznawanych za Awaris, stolicę panujących niegdyś w Egipcie najeźdźców z Azji zwanych Hyksosami.

Ruiny miasta znajdują się pod współczesnym Tell el-Dabaa w północno-wschodnim Egipcie. Od 1975 r. austriaccy archeolodzy odsłaniają znajdujące się tam pozostałości wielkiej metropolii sprzed około 3600 lat.

Badania geofizyczne przeprowadzono, by lepiej poznać plan miasta. Obrazy z użytej aparatury ukazały leżące pod ziemią pozostałości ulic, domów, świątyń i kształt całego planu urbanistycznego. Naukowcy zidentyfikowali również bieg odnogi Nilu, która przepływała przez miasto, dwie wyspy, a także port i studnie.

Podczas trwających już wiele lat wykopalisk austriaccy archeolodzy znaleźli w mieście wiele śladów świadczących o szerokich kontaktach kulturowych i handlowych z terenami Lewantu, skąd mieli pochodzić Hyksosi. Jednym z najbardziej zaskakujących znalezisk są jednak pozostałości fresków w styku minojskim (jeden fragment na zdjęciu powyżej), które odkryto w ruinach dwóch budowli pałacowych.

W XVI w. p.n.e. Awaris stało się ostatnim bastionem Hyksosów w Egipcie. Po zdobyciu przez wojska faraona Ahmozisa I miasto w znacznym stopniu opustoszało.

Obszerne raporty z austriackich badań i liczne zdjęcia znajdziecie tutaj (należy klikać w zielone fragmenty mapy). Warto obejrzeć np. liczne zdjęcia fragmentów fresków i ich rekonstrukcji.

O ostatnich badaniach geofizycznych napisały m.in. agencje AP i Xinhua.