Dłubanka, czyli archeologiczny eksperyment toruńskich studentów

Dłubankę wzorowaną na średniowiecznym znalezisku wykonali członkowie Studenckiego Koła Badań Podwodnych z toruńskiego UMK.

Próbny rejs repliką średniowiecznej dłubanki. Fot. Agata Marciniak

Za wzór posłużyła trzymetrowa jednopienna dłubanka wydobyta niegdyś z jeziora Mątwy w powiecie inowrocławskim. Wykonana z drewna sosnowego łódź miała jedną grodź, siedzisko i płaskie dno. Według ustaleń badaczy powstała po 1273 roku.

Dzięki pomocy finansowej uniwersytetu i prywatnych sponsorów studenci kupili odpowiednie narzędzia i drewno. W tym wypadku musieli jednak odejść od wiernego odtwarzania zabytku, gdyż kupienie odpowiednio dużego pnia sosny okazało się niezmiernie trudne. Musieli więc zadowolić się topolą.

Pień sprowadzony do kształtu „zaostrzonego ołówka”. Fot. Agata Marciniak

Prace zaczęły się 8 kwietnia od odkorowania pnia i wyrysowania na nim kształtu łodzi. Następnie uczestnicy projektu obciosali okrągły pień tak, by przyjął formę wielościanu przypominającego zaostrzony na obu końcach ołówek.

W tak opracowanym kadłubie można było rozpocząć wykonanie „pomieszczeń dla załogi”, czyli dwóch dziur w drewnie przedzielonych grodzią. 1 czerwca gotowa dłubanka została zwodowana na stawie i przeprowadzono próbne rejsy, które zakończyły się powodzeniem. Łódź ma co prawda duże zanurzenie, ale uczestnicy projektu planują „odchudzić” dłubankę zmniejszając grubość grodzi i dna. Dzięki temu zanurzenie powinno się zmniejszyć.

Dalsze plany przewidują próbne rejsy na rzece. Na koniec dłubanka będzie wystawiona w jednym z ośrodków naukowych.

Łódź po wydrążeniu. Fot. Agata Marciniak

Więcej zdjęć i szczegółowa relacja na stronie Studenckiego Koła Badań Podwodnych UMK.