Najstarszy skórzany but świata (film)

W jaskini w Armenii odkryto świetnie zachowany skórzany but starszy od piramidy Cheopsa i Stonehenge.

Najstarszy skórzany but świata i miejsce jego odkrycia. © 2010 Pinhasi et al.; PLoS One. Na licencji Creative Commons.

But sprzed 5500 lat odkrył i przebadał międzynarodowy zespół archeologów. Wykonano go z jednego kawałka krowiej skóry i dopasowano do prawej nogi właściciela. W jego wnętrzu była trawa, ale naukowcy nie są pewni, czy miała ona ogrzewać stopę, czy też była jedynie wkładką mającą uchronić zdjęty but przed utratą kształtu.

Naukowcy nie zdołali niestety ustalić, czy but nosiła kobieta, czy też mężczyzna. Wiadomo jednak, że nie była to osoba zbyt dużej postury, gdyż but ma rozmiar 37 (czyli 24,5 cm długości).

Jaskinia, która kryła but, znajduje się w prowincji Wajoc Dzor. Od tysiącleci jest w niej chłodno i sucho, dzięki czemu doskonale zachowało się wiele zabytków, które zazwyczaj błyskawicznie ulegają naturze. Oprócz buta badacze znaleźli różne pojemniki z pszenicą, jęczmieniem, morelami i inni jadalnymi roślinami. Dobremu zachowaniu zabytków organicznych sprzyjała też pokrywająca powierzchnię jaskini warstwa owczych odchodów.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Y6rM4ztL2UQ&hl=pl_PL&fs=1&]

– Początkowo myśleliśmy, że but i inne zabytki mają około 600-700 lat, bo były tak świetnie zachowane – mówi dr Ron Pinhasi z uniwersytetu w Cork (Irlandia). Naukowców z błędu wyprowadziły badania radiowęglowe, które wykazały, że but z jaskini jest trochę starszy od tych znalezionych na nogach słynnego Człowieka Lodu. Do datowania badacze użyli łącznie czterech próbek (trzy kawałki skóry i trawa z buta), które analizowały dwa laboratoria. Wszystkie testy dały ten sam wynik – 3627–3377 p.n.e.

But odkryła w 2008 r. doktorantka Diana Zardarjan z armeńskiego Instytutu Archeologii. W jamie leżały też potłuczone naczynia oraz rogi owcy

Najstarszymi butami na świecie są sandały splecione z roślin, które odkryto w jaskini w Missouri (USA). Mają około 8 tysięcy lat. Za równie stare uchodzą też sandały z Jaskini Wojownika na Pustyni Judzkiej w Izraelu.

Odkrycie badacze opisali w magazynie PLoS One.

Pinhasi, R., Gasparian, B., Areshian, G., Zardaryan, D., Smith, A., Bar-Oz, G., & Higham, T. (2010). First Direct Evidence of Chalcolithic Footwear from the Near Eastern Highlands PLoS ONE, 5 (6) DOI: 10.1371/journal.pone.0010984

Skorzystałem też z wypowiedzi badaczy z komunikatu prasowego PLoS.

Ogłoszenie blogowe

Wczoraj Archeowieści obchodziły czwarte urodziny.

Tags: ,