Fortyfikacje ryżem mocne

Zaprawa z dodatkiem kleistego ryżu zapewniła dawnym chińskim budowlom niezwykłą wytrzymałość – przekonują chińscy badacze w wydawanym przez American Chemical Society miesięczniku „Accounts of Chemical Research”. Dodają też, że taka zaprawa wciąż jest najlepszym środkiem do renowacji starych budowli.

Fortyfikacje wielu chińskich miast zawdzięczają swoją moc m.in. ryżowi. Fot. iStock

Chińscy badacze ustalili, że zaprawę opracowano około 1500 lat temu przez dodanie zupy z kleistego ryżu do podstawowego składnika zaprawy murarskiej, czyli wapna gaszonego, fachowo zwanego wodorotlenkiem wapna. Jak twierdzą badacze, była to pierwsza zaprawa kompozytowa łącząca substancje organiczne z nieorganicznymi.

Taka zaprawa okazała się niezwykle wytrzymała i odporna na wodę. Jak wskazują badacze, budowle, w których ją wykorzystywano, wytrzymywały nawet trzęsienia ziemi o sile 7,5 stopni w skali Richtera, a ekipy wyburzające dawne budowle często miały z nią spore kłopoty.

Zaprawę stosowano w wielu ważnych budowlach: w stupach, świątyniach, mostach, grobowcach, miejskich fortyfikacjach (np. w Nankinie, Jingzhou i Haizhou) i budowlach hydrotechnicznych.

Chińczycy ustalili także, dzięki czemu zaprawa była taka mocna. Za wszystko odpowiada amylopektyna – wielocukier będący głównym składnikiem skrobi. Działała ona jako czynnik hamujący i tym samym kontrolujący wzrost kryształów węglanu wapnia w efekcie czego powstawała zwarta mikrostruktura.

Badacze przeprowadzili również eksperymenty z ryżową zaprawą, które wykazały jej wyższość nad zwykłą.

Yang, F., Zhang, B., & Ma, Q. (2010). Study of Sticky Rice−Lime Mortar Technology for the Restoration of Historical Masonry Construction Accounts of Chemical Research DOI: 10.1021/ar9001944 (tutaj dostępny jest cały artykuł)

Korzystałem też z komunikatu prasowego American Chemical Society.