Etruski dom uradował włoskich archeologów

Zaskakująco dobrze zachowany etruski dom z suszonej cegły odkryli włoscy archeolodzy w miejscowości Vetulonia w Toskanii.

Badacze oceniają, że dom zbudowano gdzieś między III a I w p.n.e. Datą jego zniszczenia jest prawdopodobnie rok 79 p.n.e., co sugerują znalezione we wnętrzu monety. Ziemie Etrusków spustoszył wówczas Sulla podczas bezwzględnej wojny domowej o władzę w imperium rzymskim.

Jak podkreślają archeolodzy odkryty dom znacząco wzbogaci nasza wiedzę o budownictwie etruskim, gdyż tak dobrze zachowane etruskie domy są wielką rzadkością. Dyrektor miejscowego muzeum powiedział nawet, że to najlepsze ruiny odkryte we Włoszech, choć najpewniej chodziło mu o zabytki etruskie, bo np. z domami w Pompejów znalezisko nie może się nijak równać. Już pierwsze badania dostarczyły dowodów stosowania przez budowniczych technik, których śladów dotąd nie znajdowano z etruskich zabytkach. Dzięki znalezisku będzie możliwe bardzo dokładne odtworzenie etruskiego domu z tego okresu.

Badacze odkryli też piwniczkę, w której mieszkańcy domu trzymali najpewniej wino i żywność. Wśród ruin domu znajdowało się też wiele pozostałości jego wyposażenia, w tym ceramika, resztki mebli z brązu, a także prasa do tłoczenia oliwy.

Na podstawie Adnkronos International (ang.) i Intoscana.it (wło.). W tym drugim źródle znajdziecie galerię zdjęć.