Tajemnicze znaki z Teotihuacan

Słynące z wielkich piramid miasto Teotihuacan leży blisko 40 kilometrów na północny-wschód od miasta Meksyk. Powstało około II wieku p.n.e., a szczyt potęgi osiągnęło w połowie I tysiąclecia n.e. Mieszkało w nim wtedy jakieś 200 tysięcy ludzi. Nie wiemy do jakiego należeli ludu i jakim posługiwali się językiem. Upadło w połowie VIII wieku.

Piramida Księżyca w Teotihuacan

Obecną nazwę miasta wymyślili Aztecy, którzy natknęli się na jego imponujące ruiny, gdy przybyli do środkowego Meksyku w XIII wieku. Znaczy ona mniej więcej “miejsce, gdzie rodzą się bogowie”. Aztecy wierzyli, że miasto jest dziełem gigantów.

Mimo wielu lat badań wciąż stosunkowo mało wiemy o twórcach i mieszkańcach tej imponującej metropolii. Być może wkrótce nasza wiedza trochę się wzbogaci.

Jak donosi BBC, archeolodzy odkryli w ruinach miasta najwcześniejsze znane rzeźbione symbole z epoki Teotihuacan. Odkrycia dokonano co prawda w połowie lat 90., ale wciąż nie zostało ono oficjalnie ogłoszone. Telewizja BBC była pierwszą, której pozwolono sfilmować znaki. Ich oficjalna prezentacja ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Wtedy najpewniej dowiemy się jakie może być ich znaczenie i czy naukowcy uznają je za pismo.

Znaki możecie obejrzeć w filmie opublikowanym na stronach BBC. Poświęcona im scena zaczyna się w 3.30.