Piękny grobowiec z Sardynii

Pięknie ozdobiony malowidłami grobowiec odkryto na Sardynii niedaleko miejscowości Bonorva w północno-zachodniej części wyspy.

Wnętrze grobowca, które ma 1,7 m wysokości, przypomina niską chatę z dwuspadowym dachem. Niesamowite wrażenie robią pomalowane ściany, a zwłaszcza kilkukrotnie występujący motyw czerwonej spirali.

Twórcy grobowca próbowali odpowiednim wyrzeźbieniem i pomalowaniem wywołać wrażenie, że pomieszczenie wieńczy dach z bali i desek. Namalowali też czarno-białą szachownicę. Dekoracje uzupełniają głowy byków wyrzeźbione w głównej komorze.

Grobowiec może pochodzić z czasów kultury Ozieri datowanej na 3800-2900 p.n.e.

Zabytek odkryto w 2009 r. podczas badań archeologicznych. Archeolodzy próbowali ukryć jego istnienie, by uchronić miejsce przed wizytami rabusiów. Właściciel terenu, Antonello Porcu, nabrał jednak podejrzeń, gdy badacze wracali pokryci skalnym pyłem i postanowił sprawdzić, co też takiego znaleźli w górskiej części jego ziem. To dzięki jego relacji świat dowiedział się o istnieniu grobowca.

Obecnie wejście do grobowca jest zamurowane i zamaskowane. Można go jednak podziwiać dzięki zdjęciom, które zrobił Antonello Porcu. Gorąco polecam. Informację znalazłem w serwisie Stone Pages.