Megalit starszy niż Stonehenge

Pozostałości megalitycznej konstrukcji starszej o setki lat od słynnego Stonehenge i ustawionej tak, by wskazywała miejsce wschodu Słońca w dniu letniego przesilenia, odkryli brytyjscy archeolodzy na jednym ze szczytów w Dartmoor w hrabstwie Devon w południowej Anglii.

Monument tworzyło dziewięć głazów o wysokości do 2,6 m i szerokości zaledwie 20 cm. Obecnie wszystkie leżą płasko, ale kiedyś prawdopodobnie stały tworząc jedną, długą linię.

Głazy odkryto sześć lat temu na szczycie zwanym Cut Hill. Jednak dopiero niedawne badania radiowęglowe torfu pod dwoma głazami pozwoliły ustalić, że konstrukcja mogła powstać ponad 3500 lat p.n.e. Głazy ułożono więc na szczycie Cut Hill co najmniej kilkaset lat przed powstaniem pierwszych konstrukcji w słynnym Stonehenge.

Płaskie granitowe płyty były ustawione w tym samym kierunku. Jak podkreśla odkrywca monumentu, Tom Greeves, głazy są tak regularne, że przypominają kolejowe podkłady.

Mike Pitts z magazynu British Archaeology nazwał znalezisko spektakularnym. Jego zdaniem ustawienie głazów uwzględniające przesilenie daje nam kolejny dowód wiedzy ludzi epoki kamienia. – Szereg jest niezwykle duży i równy. Położenie na wzniesieniu jest wyjątkowe – mówi.

Na podstawie Guardiana i New Scientist. Wyniki datowania opublikowano w Antiquity.